Wniosek rosyjskiej Prokuratury Generalnej o pomoc prawną ws. katastrofy smoleńskiej trudno traktować inaczej niż jako swego rodzaju prowokację - uważa wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, Rosja nie postępuje ws. katastrofy zgodnie z prawem.
Rosyjska Prokuratura Generalna oświadczyła, że wysłała do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek o stenogram rozmowy telefonicznej prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego z bratem, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, przed katastrofą samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 r. „W aktach sprawy prowadzonej przez PK nie ma nagrania ani stenogramu takiej rozmowy” - poinformowała w środę PAP rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
Rosyjska Prokuratura Generalna oświadczyła, że wysłała do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek o stenogram rozmowy telefonicznej prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego z bratem, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, przed katastrofą samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 roku.
W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapalili znicze przed pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej oraz Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na stołecznych Powązkach Wojskowych.
Modlitwą i złożeniem kwiatów na grobie prawosławnego arcybiskupa Mirona, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, uczcił w sobotę jego pamięć prezydent RP Andrzej Duda. Arcybiskup pochowany jest w krypcie cerkwi w klasztorze w Supraślu (Podlaskie).
Chcemy godnie uczcić wszystkie rocznice, które przypadają w tym roku, m.in. 40-lecie „Solidarności”, ale nie wiemy do końca jak przebiegać będzie epidemia; ws. wyjazdu do Smoleńska czekamy na normalizację na granicach, wtedy podejmiemy decyzję – mówi premier Mateusz Morawiecki.
Przyczyny i okoliczności tragedii smoleńskiej pozostają niewyjaśnione, dlatego minione 10 lat nie ukoiły bólu wielu nagle opuszczonych – ocenił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej w sobotę, w 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich.
10 lat temu Polska pożegnała swojego Prezydenta i Pierwszą Damę. Tej atmosfery powagi i smutku połączonego z szacunkiem wobec zmarłych Lecha i Marii Kaczyńskich nie da się zapomnieć. Wzruszające obrazy z tego dnia pozostaną mi w pamięci do końca życia – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.
W sobotę wieczorem, w 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński modlił się przy sarkofagu zmarłej tragicznie pary prezydenckiej i wziął udział w mszy w katedrze wawelskiej w Krakowie.