Dekadę temu Polska straciła Prezydenta i wiele pierwszoplanowych osobistości; była to niepowetowana strata dla Pańskiego kraju - napisał prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron w liście do prezydenta Andrzeja Dudy w związku z 10. rocznica katastrofy smoleńskiej.
Złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy pod pomnikiem katyńskim w Budapeszcie uczczono we wtorek rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. ambasador RP Jerzy Snopek i burmistrz dzielnicy Obuda Laszlo Kiss.
Po katastrofie smoleńskiej pokazaliśmy, że w chwilach trudnych potrafimy być wspólnotą; także dziś w obliczu pandemii koronawirusa wspólnota jest nam niezwykle potrzebna; musimy kolejny raz pokazać, że potrafimy zdać tak trudny egzamin – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.
Dyplomaci ambasady RP w Moskwie, ataszatu obrony i agencji konsularnej w Smoleńsku i przedstawiciele Straży Granicznej oddali cześć ofiarom zbrodni katyńskiej i upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej. Obchody odbyły się w piątek w 10. rocznicę katastrofy.
10 lat temu przeżyliśmy jako naród wielką tragedię, straciliśmy prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 wspaniałych ludzi, którzy towarzyszyli mu w drodze do Katynia, pamiętajmy o nich nie tylko dziś – apeluje w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się modlitwa ekumeniczna za ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. bp Józef Guzdek.
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda z małżonką w piątek modlił się w Kaplicy Ostrobramskiej za ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Listy solidarności z Polską wystosowali Nauseda, władze Sejmu, premier. W Wilnie przy ulicy im. Lecha Kaczyńskiego wzniesiono flagi Litwy i Polski.
Modlitwa, a także znicze i kwiaty złożone przed Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze, upamiętniły w piątek w częstochowskim sanktuarium ofiary katastrofy smoleńskiej. W 10. rocznicę tragedii kwiaty przed epitafium złożyła europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej oddał hołd jej ofiarom i złożył wieńce w Sejmie, przy tablicach upamiętniających prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz posłów i senatorów, którzy zginęli pod Smoleńskiem.