Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że propozycji "wymiany pomników", która padła ze strony rosyjskiego ministra kultury, nie trzeba traktować jako poważnej propozycji Rosji. Trudno sobie wyobrazić handlowanie przez państwa symbolami - dodał.
Ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska – Nałęcz spotkała się we wtorek z rosyjskim z ministrem kultury Władimirem Medinskim. Rozmowy dotyczyły budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, miejsc pamięci oraz współpracy kulturalnej.
W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarto we wtorek zorganizowaną przez PiS wystawę fotografii poświęconych katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Wystawa "Smoleńsk. 10.04.2010. We Remember" składa się z ok. 20 zdjęć.
10 kwietnia na warszawskim Placu Piłsudskiego zostanie otwarta wystawa "Smoleńskie Portrety" upamiętniająca rocznicę katastrofy, w której pięć lat wcześniej zginęło 96 osób m.in. prezydent Lech Kaczyński. Wystawę przygotowuje Muzeum Historii Polski.
Róg ulic Trębackiej i Focha w Warszawie jako miejsce pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej - taką lokalizację zaproponuje radzie Warszawy prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ustalenie w tej sprawie zapadało na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Jeżeli pomnik upamiętniający miejsce katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem miałby zostać skrócony, zgodnie z sugestią Rosjan, ze 100 do 40 metrów, trzeba by ogłosić nowy konkurs - uważa minister kultury Małgorzata Omilanowska.
Nowe stanowisko ministra kultury Federacji Rosyjskiej ws pomnika pod Smoleńskiem jest zaskakujące - uważa rzecznik resortu kultury Maciej Babczyński. Politolodzy: Wojciech Materski i Włodzimierz Marciniak wiążą tę zmianę ze sprawą pomnika czerwonoarmistów w Krakowie.
Kwestia smoleńska to sprawa polskiej godności, niepodległości, przyszłości kraju i pozycji Polski na arenie międzynarodowej - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas "Marszu pamięci" w czwartą rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oddano w czwartek w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie pochowani zostali prezydent RP Ryszard Kaczorowski oraz trzej księża. Przy kryptach ofiar katastrofy złożono kwiaty i wieńce. W tym roku przypada 4. rocznica katastrofy.
Ok. 300 osób wyruszyło w czwartek z Placu Trzech Krzyży w Warszawie w marszu z portretami 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Pochód ma dotrzeć przed Pałac Prezydencki. Marsz organizuje co roku stowarzyszenie Solidarni 2010.