Prof. Maciej Bieniasz - malarz, grafik i pedagog - odebrał w niedzielę w Katowicach nagrodę metropolity katowickiego „Lux ex Silesia” (Światło ze Śląska). Lux ex Silesia (Światło ze Śląska) to doroczna nagroda ufundowana w 1994 r. przez metropolitę katowickiego arcybiskupa Damiana Zimonia. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę regionu.
400 pamiątek zebrano podczas pięciu zbiórek zorganizowanych w ramach akcji "Dopiszmy się do historii" - poinformowało Muzeum Śląskie w Katowicach. W sobotę, podczas zbiórki w Tarnowskich Górach muzeum otrzymało w darze szopkę bożonarodzeniową z ok. 1905 r.
Rozstrzygnięto konkurs na wystawę o historii Górnego Śląska, która powstanie w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego budowanej na terenie dawnej kopalni "Katowice". Ekspozycja będzie realizowana według koncepcji przygotowanej przez firmę AdVenture z Katowic.
Koncerty, plenery fotograficzne, wycieczki śladami dawnych społeczności żydowskich czy warsztaty tańca żydowskiego – to tylko niektóre elementy programu pierwszej edycji Śląskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, który rozpoczyna się w poniedziałek w Katowicach.
Samorząd woj. śląskiego i wykonawca siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach spierają się kto powinien pokryć koszty dodatkowych prac przy realizacji tej inwestycji. Chodzi o kilka-kilkanaście milionów złotych za zabezpieczenie terenu po osuwaniu się ziemi. Możliwe, że sprawa swój finał znajdzie w sądzie - podał w piątek marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz.
Kieleckie Muzeum Narodowe przyjechało do Katowic z multimedialnym pokazem zbiorów Pałacu Biskupów Krakowskich. Mobilne muzeum pojawiło się w sobotę przed halą Spodka. Ma zachęcać mieszkańców Katowic do obejrzenia zbiorów w oryginale.
Czwarta zbiórka pamiątek w ramach akcji społecznej "Dopiszmy się do historii" odbędzie się w Piekarach Śląskich - poinformowało w środę Muzeum Śląskie w Katowicach. Pamiątki trafią do nowej siedziby muzeum budowanej na terenie dawnej kopalni.
Zmarły ponad osiem lat temu prof. Adolf Dygacz - etnomuzykolog, etnograf, folklorysta, badacz i znawca kultury śląskiej – został upamiętniony w plenerowej galerii na Placu Grunwaldzkim w Katowicach, nieopodal hali Spodka. Oficjalnie rzeźba upamiętniająca profesora zostanie odsłonięta w piątkowe popołudnie. Tym samym Katowice zainaugurują trzydniowe obchody 147. rocznicy nadania praw miejskich. Zaplanowano m.in. liczne koncerty i imprezy plenerowe.
Dwie płaskorzeźby autorstwa rzeźbiarza Zdzisława Stanka trafią do Muzeum Śląskiego - poinformowało w czwartek biuro prasowe muzeum. Zostaną zdemontowane z przeznaczonego do rozbiórki budynku w centrum Katowic. Płaskorzeźby znajdujące się na budynku dawnego domu handlowego przy alei Wojciecha Korfantego należą do reliefów powstałych na początku lat 70. minionego wieku, w czasach, w których przebudowywano centrum Katowic. Kompozycje o obłych kształtach Stanek nazywał "obrazoformami" a tworzył je używając drewna i gipsu.