W środę przypada rocznica śmierci Andrzeja Urbanowicza malarza, grafika, twórcy parateatralnego i perfomera. Z tej okazji w niedzielę w Katowicach odbędzie się akcja artystów inspirowana jego twórczością - URBANart. "Choć nie ma już z nami tego wybitnego artysty, to jednak jego sztuka oraz idee, którymi był zafascynowany, ciągle są obecne i inspirują kolejnych artystów" - wspomina Andrzeja Ubranowicza Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.
Ceramiczne urny na prochy, audioprzewodniki po obiektach dziedzictwa żydowskiego i kabina dźwiękoszczelna zostaną pokazane w Muzeum Śląskim w Katowicach na wystawie prezentującej najlepsze produkty i projekty graficzne wdrożone w ub. r. do produkcji w woj. śląskim.
Ceramiczne urny na prochy, audioprzewodniki po obiektach dziedzictwa żydowskiego i kabina dźwiękoszczelna zostaną pokazane w Muzeum Śląskim w Katowicach na wystawie prezentującej najlepsze produkty i projekty graficzne wdrożone w ub. r. do produkcji w woj. śląskim.
Jedna z katowickich ulic będzie nosić imię zmarłego półtora roku temu Krzysztofa Kolbergera. Inicjatywa uczczenia w ten sposób popularnego aktora i reżysera, który 40 lat temu debiutował na scenie katowickiego teatru, wyszła od grupy mieszkańców miasta.
Wybitny kompozytor Wojciech Kilar skończy we wtorek 80 lat. Ma w dorobku wiele utworów symfonicznych i kameralnych, ale światową sławę przyniosła mu muzyka do filmów. W maju otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.
Koncerty utworów skomponowanych przez obchodzącego 80. urodziny Wojciecha Kilara, projekcje filmów z jego muzyką i inne poświęcone artyście wydarzenia złożyły się na program rozpoczętej w sobotnie popołudnie w Katowicach Nocy Kilara.
Plakat "Polska. Górny Śląsk" autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich plakacistów Stefana Norblina znalazł się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dzieło, uzupełni liczący ponad 15 tys. plakatów, jeden z bogatszych zbiorów muzealnych w kraju.
"Uwaga! Tu się buduje", tym hasłem dokładnie rok temu na terenie dawnej kopalni rozpoczęto budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Po 12 miesiącach widać już część dachu budynku, trwa rewitalizacja zabytkowych obiektów po byłej kopalni.