Wycieczki zabytkowymi, ogrzewanymi wagonami to propozycja na ferie Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała realizowana wspólnie z Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Kolejka wyruszy na szlak w trzy kolejne niedziele: 10, 17 i 24 lutego.
W Ciechanowie, na odnowionym skwerze niedaleko centrum miasta, stanęła zabytkowa lokomotywa i tender. Parowóz wraz z wagonem do załadunku węgla przypominają o funkcjonującej tam od lat 20. do 80. XX wieku wąskotorowej kolejce.
Poznańska kolejka parkowa Maltanka rozpoczyna we wtorek regularne kursy w nowym sezonie. Kolejka, uznawana za jeden z symboli Poznania i obowiązkową atrakcję turystyczną miasta, kursować będzie codziennie, aż do 30 września.
W każda środę i sobotę podczas ferii kursować będzie Bieszczadzka Kolejka Leśna. "Pierwszy kurs zaplanowaliśmy na środę 17 stycznia, a ostatni na sobotę 24 lutego" - powiedział PAP prezes fundacji zarządzającej BKL Mariusz Wermiński.
W sobotę 24 czerwca rozpocznie sezonowe kursowanie popularna wśród mieszkańców Górnego Śląska kolejka wąskotorowa z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego. Po raz pierwszy jej odjazdy będą skomunikowane w Bytomiu z pociągami Kolei Śląskich.
Setki osób od sobotniego poranka uczestniczyły w atrakcjach przygotowanych na tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - Industriadę. W Bytomiu można było np. poznać historię, zaplecze i działanie liczącej ponad 160 lat górnośląskiej kolei wąskotorowej.
Do wiosny 2015 r. potrwa przywrócenie do użytku linii kolejki wąskotorowej i drezyn na 22-kilometrowej trasie Krasne-Górki przez Przasnysz. Kolejka będzie dodatkową atrakcją turystyczną powstającego na północnym Mazowszu Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.
Pomorski konserwator zabytków wpisał do ewidencji zabytków część torowiska biegnącej przez Żuławy kolejki wąskotorowej. Decyzja ta była reakcją na pomysł starostwa w Nowym Dworze Gd., aby zdemontować fragmenty torów. Przetarg na prace rozbiórkowe odwołano.
Od soboty ełckie Muzeum Historyczne jest właścicielem kolejki wąskotorowej w tym mieście. Dyrekcja muzeum deklaruje, że będzie organizować na stacji kolejki wiele imprez, a docelowo chce tam utworzyć Kolejowe Centrum Nauki.