Co roku jest coraz więcej zgłoszeń do konkursu i zwiększa się zainteresowanie internautów; w tym roku otrzymaliśmy kilkaset zgłoszeń w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku – powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Czterdzieści jeden lat temu powiedzieliśmy "nie" władzy komunistycznej i wyszliśmy na ulice Radomia; obchody tych wydarzeń były docenieniem tych wydarzeń – powiedział PAP Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76, które zwyciężyło w kategorii „Wydarzenie” w plebiscycie Muzeum Historii Polski „Wydarzenie Historyczne Roku”.
Konkurs na Wydarzenie Historyczne Roku nagradza zdolność mieszkańców miast do mobilizacji, która często decyduje o ostatecznym zwycięstwie – powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Wieloletni program "Niepodległa" na lata 2017-2021, dotyczący uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w czwartek trafi na Komitet Stały Rady Ministrów - zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji wiceminister kultury Jarosław Sellin.
W dniach 7-22 maja odbędą się obchody 40. rocznicy powstania w Krakowie Studenckiego Komitetu Solidarności - pierwszej niezależnej organizacji studenckiej w PRL. Utworzony 15 maja 1977 r. SKS był reakcją na śmierć studenta i opozycjonisty Stanisława Pyjasa.
Mieszkańcy i władze miasta Cowes na wyspie Wight u południowych wybrzeży Anglii rozpoczęli w sobotę dwudniowe uroczystości z okazji 75. rocznicy obrony przed atakami Luftwaffe, w której szczególnie ważną rolę odegrał polski okręt wojenny ORP Błyskawica.
Wiceadmirał Marynarki Wojennej Stanisław Zarychta podziękował w sobotę mieszkańcom Cowes na wyspie Wight u południowych wybrzeży Anglii za pielęgnowanie tradycji polskiej MW i pamięci o ORP Błyskawica, który w 1942 r. obronił miasto przed niemieckim nalotem.
Polska delegacja, w tym wiceminister kultury Magdalena Gawin oraz wiceszef MSZ Jan Dziedziczak udają się na uroczystości związane z 72. rocznicą wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen w Austrii.
We wtorek w całej Polsce uroczyście obchodzono Święto Flagi RP: biało-czerwoną flagę rozwinięto na stoku kopca Kościuszki w Krakowie, w Katowicach podniesiono flagę w asyście wojskowej, w Łodzi odbył się piknik patriotyczno-wojskowy, a w Poznaniu - koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.