Szef MSZ Radosław Sikorski podczas czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa Davidem Cameronem stwierdził, że nie było zamachu smoleńskiego, a sprawa reparacji jest zamknięta.
W wywiadzie udzielonym niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel" szef polskiego MSZ Radosław Sikorski mówi m.in. o kwestii odszkodowań dla Polski za straty wojenne, o zachowaniu czujności wobec Putina oraz o "dużej gotowości do współpracy" z Polską po stronie niemieckiej.
Najlepsze zadośćuczynienie od Niemiec to takie, które wzmocniłoby bezpieczeństwo RP; mogłoby to być zaangażowanie w przemysł zbrojeniowy, czy zaangażowanie w gwarancje bezpieczeństwa – ocenia wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o możliwe formy zadośćuczynienia za szkody wojenne.
Zadośćuczynienie od Niemiec za straty wojenne jest częścią naszej polityki zagranicznej. Zaczynamy rozmowy w tej materii i my tych rozmów nie zaprzestaniemy – powiedział w poniedziałek w radiu RMF FM wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski.
Setki osób przybyły w piątek na nabożeństwo żałobne w kościele protestanckim w Offenburgu w Badenii-Wirtembergii, aby pożegnać Wolfganga Schaeublego. B. przewodniczący Bundestagu był jednym z najbardziej wpływowych polityków w Niemczech w ostatnich dziesięcioleciach. Zmarł 26 grudnia w Offenburgu.
Pod hasłem „Jak edukować społeczeństwo niemieckie o zbrodniach niemieckich w Polsce podczas II wojny światowej?” w Berlinie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna we współpracy z Touro University Berlin. Organizatorzy zapewnili, że inicjatywa edukacyjna będzie kontynuowana.
Dopóki Niemcy odmawiają podjęcia rozmów z Polską (o reparacjach za straty poniesione w trakcie II wojny światowej), ich kandydatura na stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będzie absurdalna – pisze na portalu X wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
1 września ambasador RP w RFN Dariusz Pawłoś weźmie udział w uroczystości upamiętniającej rocznicę agresji Niemiec na Polskę, organizowanej w berlińskiej dzielnicy Tiergarten, przed byłą Operą Krolla obok Urzędu Kanclerskiego – poinformowała PAP rzeczniczka Ambasady RP w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka. Jest to lokalizacja symbolicznie ważna dla obu krajów.
85 lat temu, 27 sierpnia 1938 r., dostarczono do Warszawy mercedesa, który był prezentem Göringa dla prezydenta Polski. W ówczesnej sytuacji międzynarodowej był to podarunek bardzo niewygodny dyplomatycznie. Obie strony starały się ten fakt utajnić.