Rozstrzygnięcie plebiscytu "Ludzie Wolności", msza w Świątyni Opatrzności Bożej, koncerty, spotkania z artystami, debaty - takie wydarzenia związane z 25. rocznicą wyborów z 1989 r. zaplanowano na weekend w Warszawie.
Nic nie przyciągnęło uwagi Zachodu, tak jak strajk w Stoczni Gdańskiej i 16 miesięcy Solidarności. Jeśli chcemy coś "sprzedawać" za granicą, to nie, że "my obaliliśmy komunizm", ale że nasze zmiany były pokojowe, bo to cud - mówi PAP korespondent "Financial Times" Krzysztof Bobiński.
W 1989 r., kiedy w Polsce upadał komunizm, korespondentami głównych amerykańskich gazet: "New York Timesa" i "Washington Post" byli John Tagliabue i Jackson Diehl. Ich relacje najpełniej kształtowały obraz historycznych polskich przemian na użytek elit w USA.
Pod koniec lat 80. Polska po raz kolejny znalazła się w centrum zainteresowania mediów światowych, śledzących z uwagą reformy rozpoczęte przez nowego sekretarza generalnego KPZR Michaiła Gorbaczowa oraz ich wpływ na sytuację w krajach sowieckiej strefy wpływów.
„Wybory '89. System skreślony” - to tytuł wystawy upamiętniającej 25. rocznicę przeprowadzenia 4 czerwca 1989 roku pierwszych w powojennej Polsce, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Ekspozycję można oglądać od wtorku na krakowskim placu Szczepańskim.
Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski został laureatem Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego za 2013 r. Trzy wyróżnienia honorowe z okazji rocznicy 4 czerwca 1989 r. przyznano Oldze Krzyżanowskiej, Ewie Kulik-Bielińskiej i Grażynie Staniszewskiej.
We wtorek mija 24. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r., które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Okrągły Stół Wybory przeprowadzone 4 czerwca 1989 r. były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.
Pokojowy marsz, przypomnienie polskich sukcesów, sylwetek wybitnych Polaków - 2 maja ruszyła akcja "Orzeł może", której celem jest zachęcenie Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych. Akcja organizowana jest przez radiową "Trójkę" i "Gazetę Wyborczą", patronat nad nią objął prezydent Bronisław Komorowski.
Koncerty, plac zabaw dla dzieci, na którym można zagrać w popularne w PRL-u kapsle czy klasy oraz warsztaty "Mężczyźni wielofunkcyjni" prowadzone przez dawnych opozycjonistów - to niektóre z atrakcji pikniku wolnościowego zorganizowanego w niedzielę w Warszawie.