Trwa odbudowa Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic od strony ul. Królewskiej w Warszawie. To będzie hub kultury liczący ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Mam nadzieję, że w połowie maja 2023 roku uda się otworzyć piwnice dla zwiedzających – mówi rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński.
Złotą antyczną biżuterię oraz artefakty odkryte na terenie grodziska w Chotyńcu (Podkarpackie) można obejrzeć w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. W piątek odbył się tam wernisaż wystawy „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii”.
Mumia 8-letniego chłopca, sarkofag, fragment Księgi Umarłych są wśród zabytków, które można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie „Magia starożytnego Egiptu”. Ekspozycja dostępna będzie do 5 marca.
Fragment podłogi dużego obiektu pochodzącego z XV–XVI w., prawdopodobnie z czasów pierwszych właścicieli dóbr białostockich, odkryli archeolodzy podczas prac na dziedzińcu paradnym zabytkowego Pałacu Branickich w stolicy Podlasia. Uważają, że to ważne odkrycie dla poznania historii miasta.
201 eksponatów archeologicznych wróciło do Włoch z USA, gdzie w różnych kolekcjach, także prywatnych, znaleźli je karabinierzy ze specjalnej komórki do spraw ochrony dóbr kultury. Wartość zaprezentowanych w czwartek w Rzymie przedmiotów oszacowano na 10 milionów euro.
Po renowacji kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo w ramach projektu „Tu się wszystko zaczęło – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu”, zabytkowy obiekt został ponownie otwarty dla zwiedzających. Świątynia powstała w miejscu pałacu i kaplicy Mieszka I.
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznał dotacje na 2021 r. w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych” – informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID). „Otwiera to przestrzeń dla uruchomienia kolejnych projektów badawczych i konserwatorskich” – podkreślono.
Zabytki archeologiczne z Częstochowy, obejmujące okres od XVI do XVIII wieku, będzie można za kilka miesięcy oglądać na wystawie w kompleksie muzealnym, powstałym wraz z rewitalizacją Starego Rynku. Ekspozycja przybliży historię pierwszego w mieście ratusza.
W maju rozpoczną się prace przy wyeksponowaniu pozostałości palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. W miejscu dawnego pałacu pierwszego władcy Polski wykonana zostanie przestrzenna ekspozycja z artystycznego szkła.