Do 2016 r. odrestaurowana zostanie w Gdańsku XVIII-wieczna kamienica, jedna z nielicznych w mieście, która nie została zniszczona podczas II wojny światowej. W obiekcie o charakterze biurowym będą odtworzone historyczne wnętrza wraz z elementami dekoracyjnymi.
Poczynając od wtorku zwiedzający gdański Ratusz Głównego Miasta mają możliwość obejrzenia niedostępnych dotąd piwnic tej zabytkowej budowli. Otwarcie nowej przestrzeni ma uatrakcyjnić i uczynić wygodniejszą dla gości trasę zwiedzania obiektu.
Osiem alternatywnych tras do zwiedzenia Gdańska proponuje w tym roku mieszkańcom i turystom Instytut Kultury Miejskiej. Do istniejących od kilku lat tras po Stoczni Gdańskiej, Zaspie i Biskupiej Górce dochodzą trasy na Głównym, Starym i Dolnym Mieście.
Frontowa fasada jednego z najcenniejszych zabytków Gdańska – Dworu Artusa przechodzi prace konserwatorskie. Odnawiane są kamienne elementy zdobiące elewację i wieńczącą obiekt attykę, w tym posągi Siły, Sprawiedliwości i Fortuny, a także portal wejściowy.
Jesienią tego roku ma zostać otwarty dla zwiedzających najstarszy murowany obiekt w Gdańsku - refektarz i kuchnia XIII-wiecznego klasztoru. Miejscowe Muzeum Archeologiczne otrzymało z ministerstwa kultury pieniądze na prace niezbędne, by udostępnić zabytek.
W niedzielę po raz pierwszy w tym roku z gdańskiej Fontanny Neptuna popłynęła woda. Tego dnia minęło 380 lat od momentu uroczystej inauguracji słynnego wodotrysku. Z tej okazji rozruchowi towarzyszył m.in. pokaz musztry i salwa w wykonaniu rekonstruktorów.
Częściowy remont 31 budynków, wymiana sieci kanalizacyjnej oraz nawierzchni kilku ulic i uporządkowanie zieleni złożą się m.in. na rewitalizację gdańskiego Dolnego Miasta. Umowę z wykonawcą prac wartych prawie 24 mln zł, podpisano w czwartek w Gdańsku.