Każdy, kto przekracza progi tego miejsca, zostaje skonfrontowany z trudną, lecz konieczną do zrozumienia historią, której nie wolno zapomnieć – podkreśliła minister kultury Hanna Wróblewska w liście do uczestników obchodów 80-lecia Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. To najstarsze na świecie muzeum poświęcone ofiarom II wojny światowej.
Państwowe Muzeum na Majdanku jest pierwszym na świecie muzeum poświęconym ofiarom II wojny światowej – podkreślił w rozmowie z PAP jego dyrektor Tomasz Kranz. Zaczęło działać, kiedy trwała jeszcze wojna i funkcjonowały inne obozy koncentracyjne. W tym roku placówka obchodzi 80-lecie działalności.
Państwowe Muzeum na Majdanku zbiera rodzinne pamiątki związane z funkcjonowaniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie. Materiały pomogą muzealnikom uczyć historii obozu, opowiadać losy jego 130 tys. więźniów i 80 tys. ofiar.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 5,7 mln zł na renowację Mauzoleum z prochami ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Lublinie; prace potrwają do sierpnia 2024 roku - poinformowało w poniedziałek Państwowe Muzeum na Majdanku.
Około 150 tys. osób odwiedziło w 2022 r. Państwowe Muzeum na Majdanku oraz jego oddziały w Bełżcu i Sobiborze (Lubelskie). To o 13 tys. więcej niż rok wcześniej. Dzięki pracom konserwatorskim zabezpieczono pięć budynków poobozowych, a także 1,2 tys. muzealiów. Do archiwum trafiły 73 nowe dokumenty.
Debaty, konferencje, wystawa, projekcja filmu dokumentalnego – to niektóre z wydarzeń, które przygotowało Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie dla upamiętnienia 80. rocznicy akcji „Reinhardt”, podczas której Niemcy wymordowali w sumie około 2 mln Żydów z Polski i innych krajów europejskich.
Majdanek jest jednym z największych cmentarzysk II wojny światowej. Zginęło tu ok. 80 tys. osób – podkreśla w rozmowie z PAP dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku Tomasz Kranz, odnosząc się do najnowszej monografii niemieckiego obozu „Więźniowie KL Lublin 1941–1944”.
Do zbiorów archiwalnych Państwowego Muzeum na Majdanku zostały przekazane dwa grypsy napisane do rodziny przez Tadeusza Tuza – nastolatka zaangażowanego w działalność podziemną. W 1944 r. Niemcy osadzili go na Zamku Lubelskim, a następnie rozstrzelali w obozie koncentracyjnym na Majdanku.
Buciki, ubranka i zabawki należące do dzieci deportowanych do niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku – to niektóre z przedmiotów, które w niedzielą zostaną zaprezentowane podczas spotkania z cyklu „Świadkowie Historii” w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie.