Katyński Marsz Cieni – upamiętniający ok. 22 tys. polskich obywateli, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani rzez NKWD – przejdzie w niedzielę ulicami Warszawy. W inscenizacji weźmie udział 150 rekonstruktorów w mundurach Wojska Polskiego, KOP i Policji Państwowej.
XIII Katyński Marsz Cieni, który miał się odbyć w niedzielę 5 kwietnia w Warszawie, zostaje odwołany - poinformował w środę Instytut Pamięci Narodowej. Powodem odwołania - jak podał IPN - jest epidemia koronawirusa w Polsce i zalecenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
400 rekonstruktorów z całego kraju w historycznych polskich i sowieckich mundurach wzięło w niedzielę udział w XII Katyńskim Marszu Cieni w stolicy. To hołd dla polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu i w innych miejscach kaźni na Wschodzie.
Ponad 300 rekonstruktorów w historycznych mundurach m.in. Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej wzięło w niedzielę udział w IX Katyńskim Marszu Cieni, którego uczestnicy przeszli ulicami stolicy w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej.
W niedzielę, 3 kwietnia, o godz. 15 sprzed Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wyruszy IX Katyński Marsz Cieni. Weźmie w nim udział 300 rekonstruktorów w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej, którzy – eskortowani przez NKWD – oddadzą symboliczny hołd zamordowanym przez Sowietów Polakom w Katyniu i wielu innych miejscach na Wschodzie.
Katyński Marsz Cieni, inicjatywa upamiętniająca zamordowanych przez władze ZSRR Polaków, przeszedł w niedzielę ulicami Warszawy. W inscenizacji wzięło udział ok. stu osób ubranych w historyczne, polskie i sowieckie mundury, a także liczni mieszkańcy stolicy.
13 kwietnia w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej już po raz siódmy spod Muzeum Wojska Polskiego (Al. Jerozolimskie 3) wyruszy o godz. 15.00 marsz, zorganizowany przez Grupę Historyczną Zgrupowanie „Radosław". Marsz jest hołdem pomordowanym w 1940 r. przez NKWD polskim oficerom i policjantom. Partnerem marszu jest Instytut Pamięci Narodowej.