Czy jest ktoś w Polsce, kto nie widział tego legendarnego filmu będącego adaptacją prozy Henryka Sienkiewicza? Mija 50 lat od premiery wielkiej polskiej superprodukcji znanej kilku pokoleniom Polaków. Film zestarzał się niezwykle dobrze i wiele scen po dziś dzień robi wrażenie rozmachem i dbałością o detale.
95 lat temu, 28 maja 1929 r., urodził się Leszek Herdegen, wykonawca "Ballady o małym rycerzu". Grając drugoplanowe role w filmach i serialach, potrafił skraść show - m.in. w "Stawce większej niż życie", "Faraonie", "Potopie" i "Polskich drogach".
„Përmbytja”, czyli „Potop” – największe dzieło Henryka Sienkiewicza ukazało się właśnie w języku albańskim. Tłumaczenie autorstwa Astrita Beqiraja wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland – podaje w czwartek na Twitterze IK.
Premiera teatralnej adaptacji jednej z najbardziej popularnych polskich powieści – „Potopu” Henryka Sienkiewicza – w reżyserii Jakuba Roszkowskiego odbędzie się w sobotę na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
10 kart rękopisu „Potopu” Henryka Sienkiewicza trafi do muzeum pisarza w Woli Okrzejskiej (woj. lubelskie). Ich zakup był możliwy m.in. dzięki darowiźnie Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W jej przekazaniu uczestniczył w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz.
100 lat temu, 15 listopada 1916 roku, zmarł Henryk Sienkiewicz, laureat literackiej nagrody Nobla, autor "Trylogii", "Quo vadis" i "W pustyni i w puszczy". Sienkiewicz, decyzją Sejmu, jest patronem 2016 r. "My z niego wszyscy" - słowa Stanisława Cata-Mackiewicza przypomniano w tekście przyjętej przez posłów uchwały.
Ulubionymi historykami Henryka Sienkiewicza byli ci, którzy romantycznie przekazywali piękno tamtej epoki i pogłębione portrety psychologiczne jej bohaterów, a nie ścisłą wiedzę na te tematy – mówi PAP historyk wojskowości dr Konrad Bobiatyński z Instytutu Historycznego UW.
Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos, mocno związany z Litwą, który w „Potopie” rozsławił Laudę - historyczną litewską krainę, prawdopodobnie nigdy nie był na Litwie, a współcześni Litwini, z wyjątkiem koneserów literackich, nie znają Sienkiewicza.
Zachowanie Janusza i Bogusława Radziwiłłów to sprawa bardzo złożona; z powodu powieści Sienkiewicza są oni zaliczani do panteonu największych zdrajców w polskiej historii - mówi PAP historyk wojskowości dr Konrad Bobiatyński z Instytutu Historycznego UW.
15 listopada przypada 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, jednego z najwybitniejszych i najbardziej popularnych pisarzy polskich, laureata literackiej nagrody Nobla, który poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń.