Tegoroczni absolwenci 4-letnich liceów, którzy jako pierwsi piszą maturę w nowej formule, w czwartek na egzaminie z polskiego na poziomie podstawowym musieli napisać rozprawkę dotyczącą sprzeczności tkwiących w człowieku lub o tym, jak można stać się bohaterem dla drugiego człowieka.
Kompetencje urzędów w republikańskim Rzymie, najważniejsze wydarzenia dynastii Karolingów, zajęcie Konstantynopola przez krzyżowców, a z dziejów Polski uchwała sejmu z 1831 r. o detronizacji cara Mikołaja, ofensywa Piłsudskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej - to niektóre z tematów tegorocznego egzaminu maturalnego z historii.
"Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?" na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa i interpretacja wiersza Ernesta Brylla pt. "Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają" - takie tematy do wyboru były na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Konsekwencje włączenia Polski Piastów do wspólnoty państw chrześcijańskich, polityka mocarstw wobec Polski podczas I wojny światowej, a także przemiany gospodarcze i społeczne w PRL to niektóre z tematów tegorocznego egzaminu maturalnego z historii. Egzamin, jak i jego obecną konwencję, skrytykował Jerzy Bracisiewicz, ekspert od edukacji historycznej w Polsce, współautor podstawy programowej z historii.
Żołnierskie emocje bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza oraz ocena poezji narodowej i sądy o Polakach w wypowiedziach bohaterów "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego - to tematy do wyboru na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.