"Każde pokolenie ma swojego Wernyhorę, swojego Rycerza" - mówią aktorzy grający w "Weselu" w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Postaci dramatu pojawią się w sobotę na scenie przy placu św. Ducha w 123. rocznicę pierwszej premiery "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
Osadzanie chochoła, czyli obrzęd okrywania na zimę krzewu róży słomą, odbędzie się w sobotę w muzeum Rydlówka w krakowskich Bronowicach. Tradycja ta upamiętnia ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, który stał się inspiracją „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
50 lat temu, 9 stycznia 1973 r. w warszawskim kinie „Moskwa” obyła się uroczysta premiera filmu „Wesele” w reż. Andrzeja Wajdy. „Film pokazał wszystko to, czego nie mógł pokazać teatr” – mówił operator Witold Sobociński.
Wojciech Smarzowski otrzymał nagrody za najlepszą reżyserię i scenariusz za „Wesele” podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tallinnie (Tallinn Black Nights Film Festival). Wydarzenie odbywało się w dniach 12–28 listopada.
„Wesele” dotyczy naszej skrzętnie ukrywanej przeszłości. Kiedy w 2000 r. ukazała się książka "Sąsiedzi" Jana Tomasza Grossa, nagle okazało się, że nie jesteśmy tacy wspaniali. Reżyser Smarzowski próbuje rozprawić się z naszą pamięcią – mówił PAP Arkadiusz Jakubik podczas wtorkowej premiery filmu.
Każda z sal wystawienniczych próbuje trochę z innej perspektywy przedstawić „Wesele” Wyspiańskiego, dać szansę spojrzenia na niego przez pryzmat kolejnych krakowskich przedstawień. Ale nadrzędny jej kontekst wynika z różnorodności inscenizacji teatralnych, które przez lata w Krakowie przygotowywano – mówi Julia Lizurek, która razem z Kariną Janik przygotowała w Domu pod Krzyżem - Muzeum Krakowa wystawę zatytułowaną „W chocholim tańcu”. Można ją oglądać do 12.12.2021 r.
Mija 120 lat od pierwszego wystawienia „Wesela” uważanego za najważniejszy i najlepszy polski dramat. Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie - dawniej Teatr Miejski, w którym odbyła się prapremiera sztuki - przygotuje wystawę narracyjną poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu.
Anna, Jadwiga i Maria – siostry Mikołajczykówny uwiecznione w „Weselu” Wyspiańskiego. Nie są to jednak przypadkowo opisane postaci, ale siostry silnie związane z krakowskim środowiskiem kulturalnym. Anna została żoną malarza i polityka Włodzimierza Tetmajera, Jadwiga wyszła za Lucjana Rydla, a Maria była miłością życia zmarłego przedwcześnie malarza Ludwika de Laveaux.
Osadzanie chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą na zimę odbyło się w sobotę w muzeum Rydlówka w krakowskich Bronowicach. Tradycja ta upamiętnia ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, który stał się inspiracją „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Henryk Sienkiewicz wychodząc z premiery rzucił krótko: „Albo ja jestem grafomanem, albo to jest grafoman”. Napisane przez Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” budziło ogromne kontrowersje już od dnia premiery. Nie tylko jednak ze względu na walory artystyczne. Okazało się jeszcze większym skandalem towarzyskim. W końcu Wyspiański inspirację znalazł w wydarzeniu towarzyskim, którym żył cały Kraków. 120 lat temu odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Wyspiański chciał w ostatniej chwili z niego rezygnować, a gdy już przyjechał to nie pił i „stał całą noc oparty o futrynę drzwi”.