Halloween to dla dzieci czas kreatywności, zabawa z rodzicami i słodycze, a Wszystkich Świętych jest w naszej kulturze czasem refleksji. Te dwa święta nie muszą jednak ze sobą konkurować – mówiła w czwartek w Studiu PAP psycholog Ada Jakimowicz.
Działające przy Politechnice Opolskiej Centrum Wsparcia Psychologicznego od 15 lat udziela specjalistycznej pomocy studentom, doktorantom i pracownikom uczelni. Tylko w ubiegłym roku z usług CWP skorzystało 125 osób.
Ziemniak czasami lubi świat, a czasami nie za bardzo. Częścią jego punktu widzenia jest zaciekawienie i zdziwienie - mówi PAP Filip Zawada, autor książki „Z punktu widzenia ziemniaka”, w której ważne (i mniej ważne) egzystencjalne problemy przedstawił w lekkiej formie.
Freud zdawał sobie sprawę z możliwości stworzenia przez człowieka systemu idącego dalej niż klasyczne systemy władzy oparte o przemoc i opresję – mówi w rozmowie z PAP Andrew Nagorski, historyk, dziennikarz, autor książki „Freudowi na ratunek. Opowieść o ucieczce Sigmunda Freuda z Wiednia”.
Matura to rytuał przejścia, świadczy o tym choćby to, że nazywamy ją egzaminem dojrzałości, choć wiadomo, że jego zdanie wcale nie świadczy jeszcze o tym, że człowiek staje się dojrzały - powiedziała PAP dr hab. Ewa Gruszczyńska, psycholożka zdrowia.
Ok. 19 proc. Polaków i Polek – a więc niemal co piąty z nas – ma objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD) – pokazują nowe badania. To znacznie więcej niż średnia światowa (ok. 5–10 proc.). Sprzyja temu nieprzepracowana, transgeneracyjna trauma jeszcze z czasów II wojny światowej – tłumaczy prof. Marcin Rzeszutek z Wydziału Psychologii UW.
W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku rusza cykl spotkań łączących teatr z psychoanalizą. Widzowie będę mogli porozmawiać o bohaterach spektaklu z członkami Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Pierwsze spotkanie odbędzie się w niedzielę po spektaklu „Śmierci Iwana Iljicza”.
Prof. Michał Wierzchoń, pracownik Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, został wybrany na przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Psychologii Poznawczej (ESCoP). Jak wskazała uczelnia, to pierwszy polski naukowiec, który objął tę funkcję od założenia Towarzystwa w 1985 r.
Problemy emocjonalne dzieci i młodzieży wynikają m.in. z sytuacji w rodzinie, relacji rówieśniczych, a także skostnienia systemu edukacji – wskazywali w czwartek eksperci podczas IX Kongresu Zdrowia Publicznego. Zwracali uwagę, że co trzeci uczeń jest objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną.