Kochał historię, a jeszcze bardziej Rzeczpospolitą i Józefa Piłsudskiego, którego uważał za największego z Polaków. Życie Michała Sokolnickiego było rozdarte między aktywność polityczną a badanie przeszłości. Obu tym pasjom przyświecał jeden cel – odbudowa Polski. I w obu odnosił imponujące sukcesy – mało kto pamięta, że w czasie I wojny światowej wykonał ogromną pracę, by przekonać do sprawy polskiej obie strony konfliktu.
120 lat temu, 26 lutego 1900 r., urodziła się Halina Konopacka, lekkoatletka, zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski. W latach trzydziestych działała na rzecz rozwoju polskiego sportu. W 1939 r. wraz z mężem Ignacym Matuszewskim brała udział w ewakuacji złota Banku Polskiego.
W Archiwum Akt Nowych zostały zaprezentowane dokumenty dotyczące ewakuacji polskiego złota w 1939 r. "To Adam Koc wystąpił z inicjatywą zabezpieczenia depozytu Banku Polskiego na dalszy okres wojny" - przypomniał w poniedziałek dyrektor AAN dr Tadeusz Krawczak.
Już w 1938 roku, gdy sytuacja międzynarodowa stawała się coraz bardziej skomplikowana, w Warszawie rozpoczęły się dyskusje na temat bezpieczeństwa polskiego złota – mówi PAP prof. Janusz Wróbel z Instytutu Pamięci Narodowej.
Mszę żałobną w Katedrze Polowej WP i pochówek w kwaterze żołnierzy 1920 r. na Wojskowych Powązkach z udziałem władz państwowych i wojska zaplanowano w ramach sobotnich uroczystości pogrzebowych płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana. Oficerowie wsławili się ewakuacją polskiego złota do Francji w 1939 r.
4 września 1939 r. z Warszawy wyruszył transport, którym ewakuowano złote sztaby i monety stanowiące kruszcowe rezerwy Banku Polskiego. Tropiony przez Niemców konwój po dziesięciu dniach opuścił obszar RP. Był to dopiero początek dramatycznej wojennej wędrówki polskiego złota.