90 lat temu, 11 sierpnia 1933 r., urodził się Jerzy Grotowski – reżyser, jeden z największych reformatorów teatru w XX wieku, współzałożyciel wrocławskiego, eksperymentalnego Teatru Laboratorium i twórca koncepcji „teatru ubogiego”. „Sztuka jest pewnym rodzajem pragnienia, próbą przejścia poprzez mur” – mawiał.
Dzisiaj po południu umarła Maria Bojarska, Marysia. Historyczka teatru, autorka m.in. biografii Mieczysławy Ćwiklińskiej - napisał w poniedziałek wieczorem na Fb przyjaciel zmarłej pisarki, ostatniej żony Tadeusza Łomnickiego, kierownik literacki Teatru Żydowskiego Remigiusz Grzela. Miała 70 lat.
My musimy dotykać rozmaitych sfer kontaktu z publicznością, bo rozmowa z nią jest istotą teatru. Właśnie idzie o dotykanie publiczności, a nie "walenie ścierką przez łeb" - twierdzi aktor, reżyser, pedagog, dyr. artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert, który obchodzi jubileusz 80-lecia.
W Kowalu (pow. włocławski) w środę odbędzie się pogrzeb Jana Nowickiego. Był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, tytułowym Wielki Szu w filmie Sylwestra Chęcińskiego, Ketlingiem w „Panu Wołodyjowskim”, odtwórcą głównej roli w „Magnacie” Filipa Bajona. Zmarł w wieku 83 lat.
95 lat temu, 10 listopada 1927 r., urodził się Edmund Fetting – aktor, piosenkarz, amant, dla którego zakochana Agnieszka Osiecka napisała słynne ballady "Nim wstanie dzień" i "O pancernych". Ojciec początkowo odradzał mu aktorstwo, twierdząc, że to nie jest zawód dla poważnego mężczyzny.
100 lat temu urodziła się Zofia Mrozowska, aktorka nazywana władczynią sceny. "Mrozowska fascynuje, jej gesty poddane są naczelnej zasadzie stylu. Nie ma tu nic przypadkowego" – pisał przed laty na łamach "Nowej Kultury" krytyk i teatrolog Andrzej Wirth.
10 lat temu, 21 lipca 2012 r., zmarł Andrzej Łapicki, jeden z najważniejszych polskich aktorów drugiej połowy XX wieku. "Wniósł do polskiego teatru jakość zupełnie niespotykaną, niepowtarzalną, za skrywaną elegancją, dystansem" – wspominał dla PAP ówczesny prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.
Urna z prochami Jerzego Treli - twórcy setek ról teatralnych i filmowych oraz cenionego profesora i wychowawcy wielu pokoleń artystów została złożona w poniedziałek w rodzinnym grobowcu w Leńczach (Małopolskie). Aktor spoczął tam obok swej ukochanej żony.
Obdarował nas pięknem - mówił w homilii ks. Andrzej Luter. Po mszy św. w Kościele Środowisk Twórczych na pl. Teatralnym w Warszawie trumnę z ciałem Ignacego Gogolewskiego przewieziono na cmentarz parafii św. Wincentego a' Paulo w Otwocku, gdzie złożono ją w rodzinnym grobie.