O zasługach Polaków w tym Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki dla Ameryki pisze znany historyk Timothy Snyder w książce „On Freedom” (O wolności”. Jej fragment drukuje magazyn „The Atlantic” pod tytułem „Poland’s Gift to the American Republic”.
„Dziedzictwo Ignacego Jana Paderewskiego: Geniusz, Patriotyzm i Muzyka” – to motto wtorkowej VII Edycji Nocy Muzeów w nowojorskim Instytucie Piłsudskiego. Impreza była okazja do prezentacji dokumentów, projekcji filmu oraz wykładu o życiu i twórczości wybitnego polskiego pianisty i męża stanu.
Opowieść o Ślązakach w Teksasie to nasz chłopski western. Mamy swoich ludzi, pionierów, którzy pragnęli odmiany i którzy zapisali się w historii Dzikiego Zachodu i Ameryki - mówi PAP Ewa Winnicka, autorka książki „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie”.
"Mieszkańcy Greenpointu" to tytuł wystawy fotograficznej Roberta Nickelsberga, eksponowanej w nowojorskim konsulacie RP. Jest owocem jego trzyletniej pracy, rozpoczętej przed wybuchem pandemii Covid-19.
Przyjęcie Polski do Paktu Północnoatlantyckiego poprzedziła trwająca kilka lat kampania, budująca poparcie dla powiększenia Sojuszu, w której istotną rolę odegrała Polonia amerykańska. Początkowo bowiem większość środowisk opiniotwórczych w USA było przeciwnych rozszerzaniu NATO.
„Motylki nadziei” to tytuł ekspozycji dziecięcych prac prezentowanych od czwartku przez polonijne i inne dzieci dla ich ukraińskich rówieśników w New Britain w amerykańskim stanie Connecticut. W tamtejszym PD Club zgromadzono ponad 350 obrazków, rysunków.
„Nowy Dziennik” celebrował w sobotę w Nowym Jorku jubileusz 50-lecia. Stał się nie tylko gazetą, ale instytucją ogniskującą życie Polonii w metropolii i sąsiednich stanach. Miał dodatek społeczno-kulturalny „Przegląd Polski” oraz swą telewizję i księgarnię.