Udało się stworzyć nie tylko świetne muzeum poświęcone historii Żydów polskich, ale w moim przekonaniu najlepsze jak dotąd muzeum historii Polski w ogóle - dziesięciolecie wystawy stałej w Muzeum POLIN podsumowuje w rozmowie z PAP były dyrektor tej placówki prof. Dariusz Stola.
Osiemnaście dzieł wybitnych współczesnych artystów, m.in. Sasnala, Drożyńskiej, Olbińskiego, Horowitza, Żmijewskiego znajdzie się na aukcji sztuki „Przyjaciele dla Muzeum POLIN”, która odbędzie się w 16 października w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia w Warszawie to pięć wyjątkowych dni wypełnionych warsztatami kulinarnymi i rękodzielniczymi, spotkaniami, opowieściami, spacerami, a… przede wszystkim smakowaniem żydowskiego jedzenia.
"Mir zenen do", czyli "jesteśmy tutaj" – to wers z pieśni żydowskich partyzantów i tytuł koncertu z okazji obchodzonego właśnie 10-lecia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Słowa te, odnosząc się do nieprzerwanej obecności Żydów w Polsce, przytoczył Marian Turski podczas otwarcia wystawy stałej muzeum.
Spotkania ze sztuką, opowieści kuratorów o wybranych z kolekcji Muzeum obiektach, urodzinowa noc filmowa, zajęcia i warsztaty dla najmłodszych gości, widowisko – koncert "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj” tworzą program obchodów 10-lecia istnienia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.
Wspaniała przygoda, do której raczej nie wrócę - powiedział Mikołaj Grynberg o pracy nad filmem podczas konferencji prasowej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jego dokument "Kim jesteśmy" - wraz z obrazem Wilhelma Sasnala - został włączony do wystawy głównej stołecznej placówki.
Marian Turski obchodzi 26 czerwca 98. urodziny. "Jesteśmy dumni i wdzięczni, że mamy możliwość pracy z panem. Bez pana to muzeum byłoby innym miejscem, a Polska innym krajem” – napisano w mediach społecznościowych muzeum POLIN.
Majer Kirszenblat zapamiętał Polskę kolorową, a jednocześnie zobrazował trud życia codziennego. To nie była tylko kraina mlekiem i miodem płynąca, jak wiele osób myśli o II RP - mówią PAP kuratorki nowej wystawy czasowej Muzeum POLIN dr Natalia Romik i dr Justyna Koszarska-Szulc.
„Muzeum na kółkach” po raz ósmy wyruszyło w trasę po Polsce. Mobilna wystawa, przygotowana przez Muzeum POLIN, przybliża historię oraz kulturę polskich Żydów oraz przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej.