Porozumienie Wydawców Książki Historycznej wraz z Fundacją Historia i Kultura ogłaszają trzydziestą edycję Nagrody KLIO i zapraszają wydawców, redakcje, instytucje i osoby prywatne do zgłaszania publikacji polskich autorów i wydawców, przyczyniających się do popularyzacji historii i promowania literatury historycznej.
Książki są strażnikami naszej pamięci, dzięki nim wiedza o czynach naszych przodków trwa - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników 26. Targów Książki Historycznej. W czwartek przyznano nagrody Klio: w kategorii "monografii naukowej" nagrodę główną otrzymał Michał Tymowski za książkę "Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty".
Książkę Zbigniewa Ogonowskiego "Socynianizm. Dzieje. Poglądy. Oddziaływanie" uhonorowano nagrodą I stopnia w kategorii autorskiej i monografii naukowych tegorocznej Nagrody KLIO. Wręczono też nagrody w kategoriach: edytorskiej i varsaviana. Wyniki ogłoszono w czwartek podczas inauguracji XXV Targów Książki Historycznej na Zamku Królewskim.
"Michał Żymierski 1890-1989" Jarosława Pałki i Jerzego Poksińskiego, publikacja Katarzyny Minczykowskiej poświęcona gen. Elżbiecie Zawackiej "Zo" i opowieść o okupacyjnych losach stołecznych muzyków - to niektóre z książek nominowanych do nagrody KLIO 2015.
Andrzej Friszke za książkę "Rewolucja Solidarności 1980-1981" i Michał Paziewski, autor publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie", znaleźli się wśród laureatów tegorocznej Nagrody KLIO. Laureatów ogłoszono w czwartek na inauguracji XXIII Targów Książki Historycznej.
Publikacja „Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafika z kolekcji Krzysztofa Kura” wydana przez Muzeum Historii Polski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała dwa prestiżowe wyróżnienia – nagrodę Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa PRO MEMORIA oraz nagrodę KLIO w kategorii edytorskiej.