Uczniowie klas mundurowych VII LO w Szczecinie porządkowali kwatery na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach koło Siekierek. Przed 79. rocznicą forsowania Odry akcję zorganizował marszałek województwa na prośbę lokalnego samorządu.
Ocenia się, że w II wojnie ok. 200 tys. polskich żołnierzy zginęło podczas walk lub zostało zamordowanych. To było starcie, w którym żołnierzy w stosunku do strat cywilnych ludności, zwłaszcza w Europie Wschodniej, ginęło stosunkowo niewielu – mówi dr hab. Tadeusz Rutkowski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, w 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Chociaż udział Polaków w operacji berlińskiej nie odegrał ważnej roli militarnej, miał on znaczenie polityczne – mówi PAP dr hab. Tadeusz Rutkowski z Instytutu Historycznego UW. Z punktu widzenia propagandy, było to zaznaczenie obecności Polaków w samym centrum zwycięstwa, w miejscu, w którym de facto zaczynała się kończyć II wojna światowa - dodaje.
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów apeluje do rodzin zaginionych na Pomorzu Zachodnim żołnierzy 1. Armii WP o oddawanie materiału genetycznego. „Dzięki temu uda nam się zidentyfikować szczątki 6 osób, które zostały znalezione w okolicach Siekierek” - powiedział PAP dr Andrzej Ossowski.
W walkach o Berlin, zakończonych zdobyciem stolicy III Rzeszy, wzięły udział oddziały 1. Armii Wojska Polskiego, która wchodziła w skład 1. Frontu Białoruskiego. Część z nich – w tym 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 1. Samodzielna Brygada Moździerzy, brygada haubic i batalion saperów - uczestniczyła w bezpośrednim szturmie na Berlin, tocząc boje w okolicach Tiergarten i Bramy Brandenburskiej. Prezentowane archiwalne fotografie udostępniło portalowi dzieje.pl Centralne Archiwum Wojskowe.
W wieku 97 lat zmarł kapitan Antoni Jabłoński, żołnierz 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, który 2 maja 1945 roku zawieszał polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie - podało RFM FM. Zmarł w rodzinnym Surażu na Podlasiu w poniedziałek 6 lipca.
Sowiecka taktyka walki, a nade wszystko olbrzymie straty poniesione w walkach o stolicę III Rzeszy, stanowią od lat przedmiot krytyki historyków wojskowości - mówi PAP historyk, prof. Zbigniew Wawer, dyr. Muzeum WP. W tym roku minęło 70 lat od walk o Berlin, które określane są mianem operacji berlińskiej.
Polscy kombatanci, którzy w roku 1945 brali udział w walkach o Berlin, gościli w czwartek na zaproszenie SPD w ratuszu berlińskiej dzielnicy Charlottenburg. W piątek Polacy będą uczestniczyć w posiedzeniu Bundestagu z okazji 70. rocznicy zakończenia wojny.
16 kwietnia 1945 r. armie trzech frontów sowieckich przystąpiły do forsowania Odry i Nysy Łużyckiej, rozpoczynając jedną z ostatnich ofensyw II wojny. Dwa tygodnie później ofensywa, znana jako operacja berlińska, zakończyła się zdobyciem stolicy hitlerowskich Niemiec.