W słojach tatrzańskich drzew zapisane są ślady powodzi dla ostatnich 100 lat. Naukowcy połączyli te dane z zapiskami historycznymi oraz pomiarami hydrologicznymi i dowiedzieli się, że powodzie zagrażające mieszkańcom Podhala nie zawsze miały początki wysoko w górach.
20 marca 1968 roku w Białym Jarze niedaleko Śnieżki zginęło 19 osób. Wyszły na szlak pomimo ostrzeżenia przed lawiną. Pomimo podjętej błyskawicznie akcji ratunkowej nie udało się ocalić nikogo z przysypanych zwałami śniegu. Była to największa tragedia w polskich górach.
Włoskie Trentino jest miejscem, którego mieszkańcy w wyjątkowy sposób kultywują pamięć o świętym Janie Pawle II. Jest tam wiele pamiątek związanych z jego obecnością. Szczególnie pielęgnowane jest wspomnienie wizyty papieża 16 i 17 lipca 1984 roku, gdy jeździł na nartach na szczycie Adamello.
Schronisko na Stożku, najstarsze w Beskidzie Śląskim, obchodzi dziś stulecie istnienia. Rzecznik magistratu w Wiśle Tadeusz Papierzyński poinformował w sobotę, że obchody mają charakter międzynarodowego zlotu turystycznego połączonego z biesiadowaniem.
14. Festiwal Górski Adrenalinium rozpocznie się w piątek w Żywcu. To wydarzenie, które od lat łączy miłośników kina i tematyki górskiej – podała we wtorek Paulina Kwas z instytucji filmowej Silesia Film, która wraz z żywieckim kinem Janosik organizują festiwal.
W masywie Gran Sasso we włoskiej Abruzji odsłonięta została tablica upamiętniająca pierwszą wizytę Karola Wojtyły w tych górach w 1962 roku. Została ona umieszczona na stacji kolejki górskiej w Fonte Cerreto jadącej na płaskowyż Campo Imperatore.
Zdobyciem Rysów małopolscy funkcjonariusze zakończyli w czwartek akcję 100 polskich szczytów na stulecie Policji. Inicjatywa miała na celu uczczenie setnej rocznicy powstania Policji Państwowej w odrodzonej Polsce.
Filmy dokumentalne o tematyce górskiej, spotkania ze zdobywcami ośmiotysięczników i prezentacje książek o ludziach gór pojawią się na szczecińskim przeglądzie "O! Góry", który rozpocznie się 1 lutego. Organizatorzy zapowiadają też łączenie z uczestnikami wyprawy na K2.
Narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański i pracownik zakopiańskiego Muzeum Tatrzańskiego Wojciech Szatkowski chce na nartach zdobyć 100 polskich szczytów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Celem są najwyższe szczyty od Bieszczadów przez Tatry po Karkonosze.