Hans Asperger był jednym z austriackich lekarzy, którzy podczas II wojny światowej uczestniczyli w zbrodniach na pacjentach szpitali psychiatrycznych, w tym na dzieciach. Od 2028 r. termin "zespół Aspergera" zostanie zastąpiony w polskiej klasyfikacji ICD określeniem "spektrum autyzmu".
W sobotę w Poznaniu odbędzie się V Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej „Zagłada istnień (nie)wartych życia. Od Fortu VII w Poznaniu do Zamku Śmierci Hartheim”. Wydarzenie będzie okazją do spotkania specjalistów zajmujących się tematyką II wojny światowej, wymiany doświadczeń i pogłębienia wiedzy.
To chyba najbardziej stabuizowana grupa ofiar II wojny – usłyszała autorka od archiwistki, z którą rozmawiała na początku pracy nad książką. W swojej najnowszej książce Kalina Błażejowska opisuje polskie ofiary nazistowskiego programu „eutanazji”.
Niemcy na terenie okupowanej Polski zamordowali 20 tys. pacjentów szpitali psychiatrycznych. „Pierwszych ruchomych komór gazowych użyli do mordowania pacjentów szpitala w Gnieźnie w 1939 r.” – mówi PAP wykładowca Katedry Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tadeusz Nasierowski.
Plany wyburzenia szpitala w Erlangen, gdzie mordowano chorych psychicznie, rodzą pytania, czy dzisiejsze Niemcy na pewno rozliczyły się ze swoją nazistowską przeszłością – pisze na portalu brytyjskiego tygodnika "The Spectator" niemiecko-brytyjska historyk Katja Hoyer.
Ofiary nazistowskiej akcji T4, polegającej na eliminacji osób „niewartych życia”, czyli pacjentów szpitali psychiatrycznych są bohaterami książki Izabeli Buckiej, na podstawie której Stowarzyszenie Soundsitive Studio z Łodzi przygotowało audiobook. Będzie on dostępny w sieci od wtorku.
Wystawę poświęconą ofiarom nazistowskiej eutanazji, m.in. zamordowanym pacjentom śląskich szpitali psychiatrycznych, można oglądać w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. Historycy wskazują, że ofiarą niemieckich mordów na chorych w ramach tzw. Akcji T4 padło ok. 2,5 tys. osób ze Śląska.
Wystawa pt. "Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945" zostanie otwarta 22 marca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, należącym do Muzeum w Gliwicach. Przypomina ona o dokonanej przez niemiecki nazistowski reżim eksterminacji chorych psychicznie na Śląsku w ramach tzw. Aktion T4.
Podczas II wojny światowej w Polsce z rąk Niemców zginęło około 20 tys. osób chorych psychicznie. Nie pamiętamy o tych ofiarach - mówił dr Tadeusz Nasierowski podczas wtorkowej konferencji w Senacie "Zagłada chorych psychicznie – pamięć i wyzwania”.
W piątek, 7 kwietnia, o g. 18 w ramach wydarzenia „Pamiętaj z nami 2017” Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje w sali kinowej Fabryki Emalia Oskara Schindlera wykład „Przed Aktion Reinhardt”, który wygłosi dr Piotr Wąsowicz, kierownik Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.