O tym, czym była i jest kuchnia warszawska od średniowiecza po współczesność, opowiedzą odkrycia archeologiczne, przedmioty codziennego użytku, archiwalia i fotografie oraz dzieła sztuki dawnej i nowoczesnej prezentowane na wystawie "Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska” w Muzeum Warszawy.
Ikonografie, dokumenty archiwalne, pamiątki oraz fragmenty wywiadów, audycji radiowych i kronik filmowych znalazły się na wystawie „Praga ’44” w Muzeum Warszawskiej Pragi. „O Powstaniu na Pradze mówi się niewiele, wiedza o nim także jest znikoma, dlatego zdecydowaliśmy się podjąć ten temat” - mówi jedna z kuratorek.
Zdjęcia jednego z najważniejszych fotoreporterów Powstania Warszawskiego, autora ikonicznej fotografii bombardowanego Prudentialu i kadrów z życia powstańczej stolicy - Sylwestra “Krisa” Brauna - będzie można zobaczyć od wtorku (30 lipca) na wystawie w Muzeum Warszawy oraz w towarzyszącym jej albumie.
Od 19 lipca na trzy dni warszawskie Stare Miasto zmieni się w kulturalne centrum stolicy. Z okazji 71. Urodzin Starówki 40 instytucji przygotowało blisko sto wydarzeń, w tym m.in. koncert kultowego zespołu Molesta Ewenement, występ Aga Zaryan Quintet na 30. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce, potańcówkę na Rynku Starego Miasta czy wielokulturowe śniadanie przy Wspólnym Stole.
Zdjęcia, wideo i obiekty z odciskami napisów z krzyży pańszczyźnianych można oglądać na wystawie Agaty Jarosławiec „Bat zamiast słońca” w Muzeum Warszawy. Opowieść o mieście bez historii wsi, skąd pochodzi wielu mieszkańców i mieszkanek, jest niepełna - mówi kuratorka Zofia Rojek.
Centrum Fotografii Muzeum Warszawy do 17 maja czeka na zgłoszenia projektów fotograficznych. Tematem tegorocznej edycji konkursu jest "Miasto do mieszkania" - poinformowano na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
17 kwietnia w Muzeum Warszawy zostanie otwarta nowa część wystawy głównej „Świadectwa z getta warszawskiego”. Jak zapowiadają autorzy wystawy będzie ona „próbą ukazania tego, co niewyobrażalne”.
Julia Keilowa tworzyła sztukę bez żadnych kompleksów, po prostu projektowała i wychodziły jej projekty ponadczasowe – powiedziała PAP jedna z kuratorek wystawy w Muzeum Warszawy Monika Siwińska. „Była niezwykle nowoczesna, uosabiała ducha epoki lat 30. - młodości, odwagi, przekraczania barier” – dodała.
Pierwszy fotograficzny album widoków Warszawy autorstwa Karola Beyera z 1859 r. oraz album ze słynną dokumentacją fotograficzną budowy mostu Kierbedzia - m.in. będzie można zobaczyć od 29 lutego w Muzeum Warszawy na wystawie „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950”.
Społeczne Opisywanie Fotografii jest pierwszą taką inicjatywą w Polsce. Udostępnimy ponad pięć tysięcy niepublikowanych i nieopisanych zdjęć. Chcemy, aby miłośnicy historii i fotografii pomogli nam w ich opisaniu – powiedział PAP pracownik Działu Komunikacji Działu Fotografii Muzeum Warszawy Kacper Szalecki.