80 lat temu, 7 października 1944 r. doszło w obozie Auschwitz II-Birkenau do buntu więźniów Sonderkommando. Niemcy wykorzystywali ich do usuwania ciał ludzi zgładzonych w komorach gazowych. Był to największy bunt w historii obozu.
Lekcję internetową, która przybliża główne zagadnienia z historii niemieckiego obozu Auschwitz udostępniło po japońsku na swojej stronie Muzeum Auschwitz - podało biuro prasowe placówki. To już dwunasta wersja językowa, jaką przygotowało Miejsce Pamięci.
Grono kilkudziesięciu Ocalałych może wziąć udział w ceremonii 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, która odbędzie się 27 stycznia 2025 roku – uważa dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. Towarzyszyć im będą przywódcy państw. Nieobecna będzie Rosja.
Lekcję internetową poświęconą zagadnieniu zatrudniania więźniów Auschwitz w tym obozie przygotowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) działające w Miejscu Pamięci – podało Muzeum Auschwitz.
Setki osób z wielu państw uczestniczyły w piątek w upamiętnieniu zagłady Romów na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W tym roku przypada 80. rocznica likwidacji tzw. obozu rodzinnego dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager) w Auschwitz-Birkenau.
Mija 80 lat od ostatecznej likwidacji w Auschwitz II-Birkenau obozu familijnego dla Żydów przywiezionych z getta w Theresienstadt nieopodal Pragi. W dwie noce - od 10 do 12 lipca – Niemcy zgładzili w komorach gazowych 7 tys. więźniów, w tym dzieci.
Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci. W czwartek poinformowała o tym organizacja International March of the Living (IMOTL, Marsz Żywych).
Romowie uczcili w czwartek pamięć przodków, którzy zbuntowali się w tzw. obozie cygańskim będącym częścią niemieckiego KL Auschwitz II-Birkenau. Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski podkreślił, że poprzez swój czyn zachowali oni ludzką godność.
W 1941 roku z okolic założonego przez okupacyjne władze niemieckie obozu Auschwitz-Birkenau wysiedlono kilka tysięcy osób. 22 kwietnia o 83. rocznicy tych wydarzeń przypomniały zorganizowane przez samorząd uroczystości.