Zdjęcia z archiwów państwowych i kościelnych, agencji prasowych, lokalnych placówek muzealnych oraz ze zbiorów prywatnych składają się na otwartą w piątek w Częstochowie plenerową wystawę IPN pt. „Walka o duszę narodu. Wokół obchodów Milenium i Tysiąclecia Państwa Polskiego 1956–1966/1967”.
O mało znanych wydarzeniach zw. z gdańskimi obchodami 1000-lecia chrztu Polski w maju 1966 r. przypomni wystawa IPN, która zostanie otwarta w niedzielę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W mieście doszło wtedy do zamieszek: reperkusje dotknęły 20 osób.
34 tys. widzów zobaczy w sobotę na Inea Stadionie w Poznaniu musical "Jesus Christ Superstar" z Markiem Piekarczykiem w roli Jezusa. Spektakl zwieńczy trzydniowe, centralne obchody 1050-lecia chrztu Polski, obchodzone w Gnieźnie, Ostrowie Lednickim i Poznaniu.
„Rozpoczęła się w nowych warunkach walka o to, kto ma kierować narodem, kto ma sprawować rząd dusz w narodzie. Do tej walki trzeba się odpowiednio przygotować. Cała nasza praca polityczna i publicystyczna powinna brać to pod uwagę”. Te słowa padły w końcu lutego 1966 r. z ust Zenona Kliszki – sekretarza KC PZPR i najbliższego współpracownika rządzącego Polską od blisko dekady Władysława Gomułki. Przeciwnikiem partii komunistycznej we wspomnianej walce o „rząd dusz” był Kościół katolicki i jego hierarchia, którą ekipa Gomułki uznawała za największe zagrożenie dla swej władzy.
Dziękczynienie za chrzest Mieszka będzie okazją do potwierdzenia, że przyszłością dla Polski i Europy jest wierność Ewangelii - powiedział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w telewizyjnym wystąpieniu w związku z obchodami 1050-lecia chrztu Polski.
Egzemplarze limitowanej edycji Biblii Tysiąclecia, wydanej specjalnie z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski otrzymają przy okazji rocznicowych obchodów prezydent, prymas i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zdjęcia i fragmenty przemówień znalazły się na otwartej w czwartek w Poznaniu wystawie „Sacrum Poloniae Millennium”. Ekspozycja przygotowana m.in. przez poznański oddział IPN prezentuje zarówno uroczystości kościelne, jak i wydarzenia państwowe w tamtym czasie.
Władze PRL sięgały po wszelkie możliwe środki, by w 1966 roku przyćmić kościelne obchody 1000-lecia chrztu Polski. Koszty propagandy nie grały żadnej roli, mało brakowało, a na Jasnej Górze zagrałby zespół The Beatles – mówi prof. Jerzy Eisler, dyrektor oddziału IPN w Warszawie.