Dziękczynienie za chrzest Mieszka będzie okazją do potwierdzenia, że przyszłością dla Polski i Europy jest wierność Ewangelii - powiedział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w telewizyjnym wystąpieniu w związku z obchodami 1050-lecia chrztu Polski.
Centralne obchody z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, władz państwowych, kościelnych z Polski i zagranicy potrwają od czwartku do soboty w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu. Wystąpienie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski skierowane do Polaków w kraju i za granicą nadała w środę Telewizja Polska.
Abp Gądecki przestrzegł w nim Polaków przed utratą pamięci o własnych korzeniach chrześcijańskich. Jak stwierdził, może to prowadzić do zaniku fundamentów naszego życia społecznego.
„Gaude Mater Polonia! Raduj się Matko Polsko! Tymi słowami pragnę rozpocząć moje wprowadzenie w jubileuszowe dziękczynienie, jakie od jutrzejszego dnia począwszy będziemy składać Bogu za chrzest Mieszka I w 1050. rocznicę tego wydarzenia” – powiedział abp Gądecki.
Jak zaznaczył, będzie to moment historyczny, który „nie może ograniczyć się do retoryki wspomnień, ale winien stać się okazją do odnowy duchowej, do podjęcia wyzwań naszych czasów i zwrócenie ich ku przyszłości”.
„Gaude Mater Polonia! Raduj się Matko Polsko! Tymi słowami pragnę rozpocząć moje wprowadzenie w jubileuszowe dziękczynienie, jakie od jutrzejszego dnia począwszy będziemy składać Bogu za chrzest Mieszka I w 1050. rocznicę tego wydarzenia” – powiedział abp Gądecki. Jak zaznaczył, będzie to moment historyczny, który „nie może ograniczyć się do retoryki wspomnień, ale winien stać się okazją do odnowy duchowej, do podjęcia wyzwań naszych czasów i zwrócenie ich ku przyszłości”.
„Będzie okazją do potwierdzenia tego, że przyszłością dla Polski i Europy jest wierność Ewangelii, ład moralny oparty na szacunku dla życia i rodziny, a także wychowanie przekazujące kulturę chrześcijańską” - podkreślił.
Abp Gądecki przypomniał, że tym razem - inaczej niż w 1966 roku – Kościół i państwo będą przeżywać wspólnie jubileusz chrztu Polski. Przypomniał, że w trakcie obchodów zbierze się Konferencja Episkopatu Polski, a także Zgromadzenie Narodowe z udziałem prezydenta RP.
Metropolita poznański stwierdził, że dokonany 1050 lat temu akt chrztu Mieszka miał nie tylko wymiar osobisty, ale i wiązał się z konsekwencjami państwowymi, narodowymi, kulturowymi i społecznymi.
„Chrzest oświecił nasze życie społeczne. Wprowadził twórcze światło w każdą nową chwilę naszej historii, bo odniósł wszystkie wydarzenia do ich początku oraz ukazał cel ostateczny wszystkiego w Bogu, który nas kocha” - powiedział.
„Trudno objąć jednym spojrzeniem wszystkie dobrodziejstwa, jakie wniósł chrzest święty do polskiej społeczności. Dzięki niemu zrozumieliśmy niepowtarzalną godność każdej osoby, która to godność nie była wcale oczywista w świecie starożytnym. Dzięki niemu zdobyliśmy kryterium pozwalające wyróżnić to, co czyni życie człowieka cennym i niepowtarzalnym. Dzięki niemu rodzące się państwo polskie zostało zbudowane na ewangelijnych wartościach, które stały się fundamentem jego życia społecznego i państwowego” - dodał hierarcha.
Abp Gądecki przypomniał, że dzięki wartościom Ewangelii - uczącym prawdziwej wolności i sprawiedliwości - przez wiele wieków uważano Polskę za jedno z najbardziej demokratycznych i tolerancyjnych państw Europy, gdzie wiele mniejszości szukało schronienia.
„Gdy dzisiaj dostrzegamy u niektórych rodaków utratę pamięci o własnych korzeniach chrześcijańskich, gdy czasami zanika sama tożsamość chrzcielna, wypada przypomnieć, że taka postawa niesie ze sobą ryzyko zaniku fundamentów naszego życia społecznego. Skutkiem tego rodzi się osłabienie zaufania między nami, jesteśmy razem tylko ze strachu i zagrożona zostaje stabilność naszej egzystencji. Dlatego z całą mocą powtarzam: gdzie chrzest, tam nadzieja” - powiedział.
Metropolita poznański zaprosił wszystkich rodaków do „duchowej łączności z prawdą, jaką niesie ze sobą zbliżający się jubileusz”.
Centralne uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski potrwają od czwartku do soboty, odbywać się będą w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu.
W czwartek w Gnieźnie rozpocznie się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Na pobliskim Ostrowie Lednickim odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina i z udziałem przedstawicieli władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą.
W piątek w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których prezydent wygłosi orędzie. Wykonane zostanie jubileuszowe "Oratorium 966.pl” Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja maryjna, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.
Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.
Według historyków, Mieszko I przyjął chrzest 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę. Mogło to nastąpić na Ostrowie Lednickim, w Gnieźnie lub w Poznaniu.(PAP)
rpo/ mhr/