„Choć jestem Żydówką, kocham Ciebie tak samo jak Twe rodaczki. Kocham Polskę i jej mieszkańców, gdyż nauczyłam się uważać Ją za moją drugą Ojczyznę” – czytamy w jednym z listów skierowanych przez społeczność żydowską do marszałka Józefa Piłsudskiego. Zbiór tekstów rzuca wiele światła na stosunek społeczności żydowskiej do jednego z twórców niepodległej Polski.
We wtorek minęła 85. rocznica prezentacji pierwszego tomu Rocznika Tatarskiego - obecnie wydawanego jako Rocznik Tatarów Polskich, najstarszego czasopisma tej społeczności w naszym kraju. Do tej pory ukazało się kilkanaście wydań rocznika.
W mińskim Domu Przyjaźni odbyła się w piątek prezentacja książki „Zachodniobiałoruska Atlantyda 1921-1941 r. Pomiędzy Warszawą a Moskwą” białoruskiego historyka Ihara Mielnikaua, poświęconej historii Białorusi w składzie II Rzeczpospolitej.
W Polsce Żydzi postrzegali siebie jako odrębną wspólnotę narodową. W innych krajach wyróżniała ich wyłącznie religia. Miało to wielkie konsekwencje polityczne - mówiła prof. Jolanta Żyndul z Muzeum POLIN w trakcie wykładu „W opozycji czy w koalicji?” poświęconego roli partii żydowskich w życiu politycznym II RP.