Dawne pieśni i melodie z pogranicza polsko-ukraińskiego w wykonaniu zespołu Krajka, tworzonego przez przemyską młodzież wywodzącą się z mniejszości ukraińskiej, zabrzmią w niedzielny wieczór w drewnianej cerkwi w Leszczynach. Wstęp na koncert „Usłysz mój śpiew” jest bezpłatny.
Pogranicza współczesnej Europy to tereny o wyjątkowej kulturze pamięci, ukształtowanej przez burzliwą historię XX wieku: wojny, zmiany geopolityczne i masowe migracje. Już po raz ósmy właśnie w takich miejscach Europejska Sieć Pamięć i Solidarność organizuje szkołę letnią dla studentów z całej Europy. 7 i 8 lipca uczestnicy „In Between?” spotkają się na warsztatach w Warszawie, a następnie podzieleni na grupy wyruszą na trzy europejskie pogranicza: do Alzacji, Friuli-Wenecji Julijskiej oraz na Śląsk Cieszyński, gdzie przeprowadzą wywiady z mieszkańcami oraz stworzą serię podcastów.
Gmina Słubice (Lubuskie), podobnie jak w latach ubiegłych, włączyła się w organizację Aktywnego Kalendarza Adwentowego, który ma pomóc poznać dwumiasto Słubice-Frankfurt nad Odrą z innej perspektywy – poinformowała w czwartek rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka.
Joanna Sikora z Radia Białystok, Grażyna Preder z Radia Koszalin i Grażyna Bochenek z Radia Rzeszów zostały laureatkami 13. Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż Radiowy "Pogranicze". Wyniki konkursu ogłoszono w czwartek na zamku w Olsztynie.
Ludzie pogranicza, mieszkańcy wsi, nieodnajdujący się w narodowych podziałach, +tutejsi+ to bohaterowie nowej powieści Ignacego Karpowicza pt. "Sońka". "Jeszcze pokolenie moich dziadków żyło właśnie tak jak Sońka" - powiedział Karpowicz w rozmowie z PAP.
Otwarcie w przeddzień inauguracji polskiej prezydencji Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, było jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2011 roku w województwie podlaskim. Centrum mieści się w dawnym dworku rodziny Czesława Miłosza.