Bóg nie jest Bogiem spektakularnych wydarzeń. Nie jest obecny w gniewie, agresywnych postawach, w zjawiskach, które niszczą - podkreślił w niedzielę w Licheniu nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Jak dodał, Boga można spotkać tylko w łagodności.
Wizytę papieża Pawła VI w 1966 r. w Polsce władze PRL uzależniały m.in. od uznania przez Watykan polskiej granicy na Odrze i Nysie oraz odsunięcia prymasa Stefana Wyszyńskiego od władzy w polskim Kościele - mówi PAP historyk dr Wojciech Kucharski, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu.
Tysiąclecie Chrztu Polski - w PRL żadna rocznica nie wywołała tylu emocji i tak ostrego sporu między komunistycznym państwem a Kościołem katolickim. Milenijne obchody sprzed 50 lat oraz ich chrześcijański wymiar w życiu Polaków przedstawią w Warszawie historycy podczas trwającej 12-13 maja konferencji naukowej "Pół wieku Milenium".
Integralnym elementem kościelnych obchodów Milenium Chrztu Polski w 1966 r. była peregrynacja po kraju kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej; w pewnym momencie władza "zaaresztowała" obraz - mówi PAP prof. Jerzy Eisler. Zamiast obrazu po Polsce zaczęły wędrować same jego ramy, przed którymi wierni również padali na kolana - dodaje. Jak podkreśla prof. Eisler, przez 45 lat Polski Ludowej władza komunistyczna walczyła z Kościołem o rząd dusz.
„Napisaliśmy to nie tylko dla narodu niemieckiego, ale i dla naszego. Nie ma w tym naprawdę żadnych tanich historycznych kłamstw. Wierzymy, że pojawiła się szansa ̶ szansa na przełom w dzisiejszej sytuacji. Prosimy was, nie odrzucajcie szansy. Bóg wam to wynagrodzi!” ̶ pisał w październiku 1965 r. inicjator i główny redaktor orędzia biskupów polskich do niemieckich, datowanego na 18 listopada, kard. Bolesław Kominek.
Do wzajemnego przebaczenia win i dialogu wzywał list biskupów polskich do niemieckich wysłany z Rzymu 18 listopada 1965 roku. W tym roku mija 50 lat od wydarzenia, które stało się w opinii historyków przełomem w relacjach polsko-niemieckich.
Miejsca, w których w latach 1953-56 był więziony przez władze komunistyczne Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński, są tematem okolicznościowej wystawy otwartej w piątek w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Jak podkreślił podczas otwarcia wystawy pełniący obowiązki dyrektora oddziału IPN w Białymstoku Radosław Peterman, celem wystawy jest pokazanie i zaprezentowanie tych miejsc młodemu pokoleniu, które dziś nie ma wiedzy na ten temat.