Stałą wystawę, przybliżającą historię średniowiecznego rycerza i dyplomaty Zawiszy Czarnego, przygotowało dla Muzeum Twierdzy w serbskim Golubacu Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Pochodzący z podsandomierskiego Garbowa rycewrz zginął w bitwie pod Golubacem w 1428 r.
Książka autorstwa Marcina Szymaniaka „Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy. Od Zawiszy Czarnego do komandosów z Iraku” to zbiór życiorysów żołnierzy, wojowników, słynnych lub mniej znanych Polaków, którzy wpłynęli na bieg historii.
„Prowadziłem Polaków na morze” – pisał gen. Mariusz Zaruski w książce „Wśród wichrów i fal”. 150 lat temu, 31 stycznia 1867 r. urodził się jeden z najbardziej niezwykłych społeczników i oficerów II RP, który połączył pasję do gór i morza ze służbą Polsce.
Niezłomna postawa i żarliwy patriotyzm Mariusza Zaruskiego, wielkie zasługi dla żeglarstwa i taternictwa stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków - brzmi przyjęta w czwartek przez Sejm uchwała w 150. rocznicę urodzin pioniera polskiego żeglarstwa, generał brygady WP, taternika.
Jego sława sięgała krańców Europy. Niepokonany na turniejach, zwycięzca na polu walki, dyplomata – Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima. Niebawem naukowcy rozpoczną badania, dzięki którym może zostać odnaleziony jego rodzinny dom pod Sandomierzem.