Paradżanowa wyróżniała surrealistyczna wyobraźnia, czerpiąca ze świata snów, etnografii, tradycji i obrzędów religijnych - powiedziała PAP Joanna Kordjak, kuratorka wystawy "Paradżanow. Chcę minąć swój cień". Ekspozycję można oglądać od 12 października 2024 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.
Pomimo swojego ogromu, Rosja nie odzyskała statusu supermocarstwa z czasów Związku Sowieckiego – powiedział historyk Norman Davies podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w Katowicach. Jego zdaniem, wojna w Ukrainie ujawniła słabość rosyjskiego reżimu, a desperackie działania Putina to próba odbudowy utraconej pozycji Rosji.
Stworzony i opowiedziany przez młodych ludzi spektakl plenerowy "Sztambuch syberyjski - exodus" przybliżający tematykę sowieckiej agresji na Polskę, Armii Andersa i ludzi, którzy ją tworzyli - będzie można obejrzeć w niedzielę i w poniedziałek wieczorem przed Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
W 1989 roku łańcuch ludzkich rąk od Tallina przez Rygę po Wilno stał się symbolem jedności i pragnienia wolności Estończyków, Łotyszy i Litwinów. Nigdy nie zapomnę słowa "wolność", wygłaszanego wówczas w trzech językach – oznajmił prezydent Estonii Alar Karis podczas piątkowych uroczystości na granicy estońsko-łotewskiej.
85 lat temu, 23 sierpnia 1939 r., przedstawiciele dwóch totalitarnych mocarstw - Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow - podpisali sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski oraz podział stref wpływów w Europie Środkowej.
W 87. rocznicę ludobójstwa Polaków dokonanego w Związku Sowieckim przez NKWD w latach 1937-1938 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku oddano hołd ofiarom "operacji polskiej". Pamięć o ofiarach, to nasz obowiązek – mówiła w niedzielę zastępca prezydent Gdańska Emilia Lodzińska.
W Ankarze odbyła się w czwartek największa od czasów zimnej wojny wymiana więźniów Rosji i krajów Zachodu, która objęła 24 osoby i dwoje dzieci - podkreślają agencje. Prezentujemy najważniejsze wymiany szpiegów i więźniów między Związkiem Sowieckim - Rosją a USA od 1962 roku.
13 lipca 1894 r. w Odessie urodził się Izaak Babel - pisarz, któremu rozgłos przyniósł cykl opowiadań "Armia Konna". Takiego stylisty Rosja nie znała od czasów Gogola – napisał o Bablu Aleksander Kaczorowski w biografii, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Czarne.
Sejm podjął w piątek uchwałę ws. upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego na Tatarach krymskich. "Akty ludobójstwa i prześladowania Tatarów krymskich napełniają nas szczególnym bólem. Zwracamy uwagę na bezcenny wkład Tatarów w historię i dziedzictwo narodowe Polski" - napisali posłowie.
W projekcie uchwały Sejmu przypominamy o tym, że Polska nie uznaje siłowych zmian granic, przypominamy o ludobójstwie dokonanym na Tatarach krymskich, z którym łączą nas wielowiekowe więzi - powiedział w piątek szef sejmowej komisji SZ Paweł Kowal (KO).