Małecki pisze o problemach ogólnoludzkich, o dylematach człowieka żyjącego tu i teraz – w Polsce, Rosji, gdziekolwiek. Dlatego jego książkę „Ślady” zgłosiliśmy do konkursu. Zwyciężyła dużą liczbą głosów – poinformowała Ewa Ziółkowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Petersburgu.
„Kwartet na koniec czasu” należy do polskiego dziedzictwa narodowego -tak o kompozycji Oliviera Messiaena mówił w poniedziałek w Instytucie Polskim w St. Petersburgu Jerzy Stankiewicz, wiceprezes krakowskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich.
Zbiór esejów „Petersburg i Polska”, który właśnie się ukazał, opowiada o tym, jaką rolę przez wieki odgrywali Polacy w życiu społecznym, kulturalnym, naukowym, gospodarczym i politycznym miasta nad Newą. Jak poinformował PAP wydawca, Międzynarodowe Centrum Kultury (MCK) w Krakowie, to pierwsze tego typu kompleksowe opracowanie, dotyczące polskiej diaspory w Rosji.
Sąd rejonowy w Petersburgu uznał za zgodną z prawem konfiskatę przez policję całego nakładu, czyli 530 egzemplarzy, niedawno wydanego w Rosji zbioru esejów Jana NowakaJeziorańskiego - poinformowała w piątek niezależna "Nowaja Gazieta".