Renowacja fasad i najcięższe roboty budowlane, instalatorskie i konstrukcyjne wewnątrz gmachu zostały już przeprowadzone w ramach modernizacji siedziby głównej Muzeum Warszawy w kamienicach przy Rynku Starego Miasta. Otwarcie Muzeum zapowiedziano na koniec maja 2017 r.
Warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem, spotkanie na temat powojennej mody z Karoliną Sulej i wirtualny spacer po „wyzwolonym” mieście z Jerzym S. Majewskim - to niektóre z wydarzeń towarzyszących wystawie „Na nowo. Warszawiacy 1945-55” w Domu Spotkań z Historią.
Warszawa nie ma powodu do kompleksów wobec innych miast – powiedziała w sobotę prezydent Stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz na spotkaniu „Warszawa moimi oczami”, w którym wzięły też udział Krystyna Sienkiewicz, Beata Tyszkiewicz i Joanna Szczepkowska.
Ilustrowana antologia legend warszawskich, dzieje odbudowy stolicy pióra jednego z jej architektów i publikacja z serii Plany Warszawy poświęcona planom miasta z 1912 r. - znalazły się wśród książek, jakie Muzeum Warszawy zamierza wydać jeszcze w tym roku.
Warszawa u progu niepodległości była wielkim miastem. Mając dziewięćset tysięcy mieszkańców mieściła się w dziesiątce najbardziej ludnych miast europejskich – powiedział PAP dr hab. Błażej Brzostek z Instytutu Historycznego UW. Sto lat temu rozszerzono obszar miasta z 3273 do 11 483 ha.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego w środę, 20 kwietnia organizują w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy (ul. Koszykowa 26/28, sala konferencyjna) spotkanie „Za każdą cenę. Warszawa w walce z nazizmem i komunizmem”, w ramach którego Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej zaprezentuje wydawnictwa dotyczące stolicy.
We wtorek, 22 marca, o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się spotkanie “Warszawski bzik. Historia warszawskich neonów”, podczas którego będzie się można dowiedzieć m.in. kiedy w Warszawie pojawił się pierwszy neon, czym były ruchome neony.
Jak wyglądało życie codzienne wśród ruin powojennej Warszawy będzie można zobaczyć od 20 lutego w Domu Spotkań z Historią. Na zdjęciach ze zbiorów PAP dokumentujących pierwszą powojenną dekadę widać m.in. rodzinny posiłek w kamienicy bez jednej ze ścian, czy ...wielbłąda reklamującego sklep odzieżowy.
Życie warszawiaków w latach 1945-1955 i przemiany, jakie zachodziły wówczas w kraju, można zobaczyć na zdjęciach ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej, zaprezentowanych na wystawie w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Wernisaż odbył się w piątek.