Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w liście do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ponowił apel o jak najszybsze rozpoczęcie budowy pomnika Armii Krajowej. Kombatanci chcą, by "Wstęga pamięci" stanęła nad Wisłą u stóp Wawelu w 2020 r.
Pomnik Armii Krajowej odsłonięto w środę w Łodzi. Monument stanął na placu gen. Józefa Hallera. Koszt budowy wyniósł 320 tys. zł. O budowę pomnika wnioskowali przedstawiciele Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik unieważnił uchwałę Rady Miasta Krakowa w sprawie organizacji konsultacji społecznych w postaci panelu obywatelskiego, którego uczestnicy mieliby wypowiedzieć się, jaka jest najlepsza forma upamiętnienia żołnierzy AK.
Żadna oferta nie wpłynęła w przetargu na budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie - poinformowała PAP Magdalena Wasiak z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. W czwartek upłynął termin nadsyłania zgłoszeń.
U stóp Wawelu odbył się we środę wieczorem pokaz kolumny świetlnej, która ma stanowić element pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej. Urządzenie operujące światłami, pod nazwą “Światło Pamięci Niepodległości”, zostało zakupione przez Instytut Pamięci Narodowej.
Ankiety ws. pomnika Armii Krajowej u stóp Wawelu można przesyłać do Miejskiego Centrum Dialogu w Krakowie jeszcze do końca stycznia. Po zapoznaniu się z nimi władze miasta zadecydują, czy monument stanie na bulwarze Czerwieńskim.
Jesteśmy pokoleniem odchodzącym. Dajcie nam obejrzeć jeszcze ten pomnik – powiedział w czwartek mjr Ryszard Brodowski, prezes małopolskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK, podczas spotkania z aktywistami sprzeciwiającymi się budowie pomnika AK pod Wawelem.
Prawdopodobnie pod koniec listopada dojdzie do spotkania prezydenta miasta Krakowa, kombatantów oraz środowisk zainteresowanych budową pomnika Armii Krajowej pod Wawelem – poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.
Zakończył się konkurs na projekt pomnika Armii Krajowej, który powstanie na Bulwarze Czerwieńskim u stóp Wawelu w Krakowie. W piątek, w Muzeum Armii Krajowej, jury przyznało równorzędne wyróżnienia trzem pracom, i jedną spośród nich poleciło do realizacji.