Na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Warszawie w czwartek premierę będzie miała "Historia Henryka IV z opisem bitwy pod Shrewsbury między księciem Henrykiem a lordem Henrykiem Percym wraz z szelmostwami sir Falstaffa” Williama Szekspira w reż. Ivana Alexandre'a. W roli tytułowej wystąpi Andrzej Seweryn.
„Jednym z bajkowych” i „najbardziej muzycznym tekstem” Williama Szekspira określają pasterską komedię „Jak wam się podoba” twórcy przedstawienia o tym samym tytule w Teatrze Ludowym w Krakowie. Premiera spektaklu w sobotę na Dużej Scenie.
W sobotę odbędzie się pierwsza w tym roku premiera na Dużej Scenie po modernizacji Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Szymon Kaczmarek wyreżyserował "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" Williama Szekspira.
Wiadomo, że pycha jest siostrą władzy. Jednak „Król Lear” nie jest tylko o tym - jest o wielu rzeczach. Tak naprawdę dla mnie „Król Lear” jest o rozpadzie, o upadku porządku świata - mówi PAP Jan Englert, kreujący tytułową rolę w „Królu Learze” Szekspira. Premiera w Teatrze Narodowym - w sobotę.
Dwudniowy festiwal „Shakespeare & Poland”, którego celem jest promowanie polskiej kultury i pokazywanie polsko-brytyjskich powiązań, zwłaszcza w twórczości Williama Szekspira i Jana Kochanowskiego, rozpoczął się w sobotę w Stratford-upon-Avon, rodzinnym mieście angielskiego dramaturga.
Premiera „Poskromienia złośnicy” Williama Shakespeare’a w reżyserii Jacka Jabrzyka odbędzie się 1 kwietnia w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (Śląskie). To pierwsze duże wydarzenie jubileuszowego roku w Teatrze Zagłębia, który obchodzi swoje 125-lecie.
To będzie przedstawienie w żartobliwym tonie o przebierankach, ludzkich maskach. Ta piramidalna kołomyja, utrzymana w pogodnym tonie, w efekcie jest jednak przypowieścią o naturze ludzkiej – mówi PAP Piotr Cieplak, reżyser „Wieczoru Trzech Króli” Szekspira. Dziś premiera w Teatrze Narodowym.
Nikogo nie da się porównać z Szekspirem. Podstawowym tematem jego sztuk jest zderzenie tradycji z nowoczesnością - mówi PAP litewski reżyser Oskaras Korszunovas, którego „Otello” miał polską premierę podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.