Salezjanie z Czerwińska nad Wisłą, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, planują utworzenie ścieżki historycznej opowiadającej o księżach z tego zgromadzenia, którzy odegrali ważną rolę w dziejach Towarzystwa św. Franciszka Salezego oraz Polski, jak np. prymas kard. August Hlond.
W Czerwińsku nad Wisłą (Mazowieckie) upamiętniona zostanie 610. rocznica przeprawy przez rzekę wojsk polskich i króla Władysława Jagiełły w drodze na Grunwald. W ramach pikniku historycznego powstanie obóz rycerski. Zaplanowano też rycerskie turniej i jarmark rzemiosł dawnych.
W czwartek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się uroczystość nadania statusu miasta Czerwińskowi nad Wisłą (Mazowieckie). Udział w niej wzięli wiceminister Maciej Wąsik i burmistrz nowego miasta Marcin Gortat.
Fragment repliki mostu łyżwowego, którym w 1410 r. wojska króla Władysława Jagiełły przeprawiły się przez Wisłę w drodze na Grunwald, stanie w sobotę w Czerwińsku nad Wisłą, w ramach pikniku historycznego „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”.
Poznań, Góra Kalwaria i Czerwińsk - w tych miastach w najbliższy weekend będzie można obejrzeć misteria Męki Pańskiej, czyli widowiska ukazujące ostatnie godziny z życia oraz śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Salezjanie z klasztoru w Czerwińsku nad Wisłą utworzyli muzeum poświęcone prymasowi Polski, kardynałowi Augustowi Hlondowi (1881-1948). To pierwsza w kraju ekspozycja prezentująca zbiór pamiątek po prymasie Hlondzie, który także był salezjaninem.