Na ścianie siedziby Banku Rolników w Opolu odsłonięto w czwartek tablicę upamiętniającą Walentego Biasa, działacza polonijnego w Niemczech, uczestnika Powstań Śląskich i współzałożyciela powołanego w 1911 r. Banku Rolników – „spółki z nieograniczoną poręką”.
W sobotę na grobie Walentego Biasa, polskiego działacza narodowościowego i współzałożyciela Banku Rolników w Opolu, kwiaty z biało-czerwoną szarfą złożył w imieniu NBP dyrektor opolskiego oddziału banku prof. Paweł Frącz.
Legionowa książeczka wojskowa, dokumenty podpisane m.in. przez Józefa Piłsudskiego i legitymacja Orderu Virtuti Militari są wśród archiwaliów legionisty, prezesa Pocztowej Kasy Oszczędności Henryka Grubera przekazanych przez rodzinę do Muzeum Historii Polski.
Jedno z podstawowych wyzwań w polityce gospodarczej to oszczędności, a PKO BP jest jednym z filarów budowy oszczędności – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej gali z okazji 100-lecia banku PKO BP.
100 lat temu podpisany został przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego dekret o utworzeniu Pocztowej Kasy Oszczędności, czyli PKO. Nowo powstałej instytucji powierzono misję zorganizowania w Polsce systemu gromadzenia oszczędności po latach zaborów i zniszczeniach pierwszej wojny światowej.
10 lat po upadku Lehman Brothers obawy ekspertów w Ameryce budzi ponowna deregulacja sektora finansowego przez administrację Donalda Trumpa - pisze „USA Today”. Były szef banku centralnego Szwajcarii Philipp Hildebrand uważa, że zagrożeniem jest dług publiczny.
Bilety skarbowe insurekcji kościuszkowskiej, kasowe bilety Księstwa Warszawskiego, banknoty emitowane na emigracji – to niektóre z zabytków zgromadzonych na wystawie „Polski pieniądz papierowy 1794-1994”, otwartej w czwartek w Muzeum Lubelskim.
Przez ostatnie dwadzieścia lat Internet ściśle oplótł świat i odmienił nasze życie. Ta zmiana dotknęła także instytucji finansowych. Pieniądz coraz rzadziej przyjmuje postać banknotu, stał się ciągiem bitów. Bank zaś z budynku przedzierzgnął się w wirtualne miejsce w sieci, które jest zawsze otwarte i dostępne z każdego zakątka globu. Jakie zmiany nas jeszcze czekają? Na to pytanie odpowiada Mariusz Gawrychowski.
Przez wieki mawiano, że światem rządzi pieniądz. Od kilku dekad trzeba dodawać: „plastikowy pieniądz”. Początki kart płatniczych sięgają XIX-wiecznej socjalistycznej utopii, a opowieść o nich kończy się na ukrytych w odmętach Internetu elektronicznych czarnych rynkach.