Dwie aktywistki klimatyczne oblały w niedzielę w Luwrze obraz „Mona Lisa”, arcydzieło Leonarda da Vinci, które chronione jest pancerną szybą. Kobiety nawoływały do promowania zdrowej i zrównoważonej żywności.
W paryskim domu aukcyjnym Christie's europejski kolekcjoner zakupił XVII-wieczną kopię obrazu Leonarda da Vinci „Mona Lisa” za 2,9 mln euro. To rekordowa cena za reprodukcję tego słynnego dzieła.
Uśmiech Giocondy na obrazie Leonarda da Vinci wyraża szczęście - do takiego wniosku doszła włoska uczona Emanuela Liaci pracująca w uniwersyteckim ośrodku medycznym we Fryburgu w Niemczech. Przebadała reakcje grupy ochotników i to, jak mózg odczytuje emocje.
Gekony mogą przyczynić się do lepszej ochrony dzieł sztuki np. podczas prac konserwatorskich. Wszystko dzięki maleńkim przyczepnym strukturom na ich nogach, które inspirują naukowców do tworzenia materiałów przydatnych przy zabezpieczaniu czy transporcie obrazów.
Portret "Wczesna Mona Lisa" przypisany Leonardowi da Vinci we wtorek po raz pierwszy pokazano publiczności w Singapurze. Wśród ekspertów nie brak jednak wątpliwości, czy autorem obrazu jest rzeczywiście włoski mistrz renesansu.
We Florencji nie na tym pałacu, co trzeba umieszczono tablicę wskazującą miejsce urodzenia Lisy Gherardini del Giocondo, którą, jak się sądzi, Leonardo da Vinci uwiecznił na słynnym obrazie. Teorię tę przedstawił znawca genialnego artysty, Alessandro Vezzosi.
W związku z rozgłosem, jaki nadano na świecie poszukiwaniom we Florencji grobu Mony Lisy, czyli modelki Leonarda da Vinci Lisy Gherardini, po wielu latach udostępniono dla zwiedzających dawny klasztor świętej Urszuli. To tam skoncentrowały się poszukiwania.
Po ponad dwóch latach bezskutecznych starań i mimo wyraźnej odmowy ze strony Luwru działający we Florencji komitet obywatelski wznawia swą działalność apelując o wypożyczenie „Mony Lisy” Leonarda da Vinci i wystawienia arcydzieła w tym włoskim mieście. Komitet założono w 2011 roku z poparciem niektórych historyków sztuki. Za cel jego działacze postawili sobie doprowadzenie do wystawienia słynnego obrazu we Florencji w 2013 roku.
Pejzaż w tle portretu Mony Lisy Leonarda da Vinci to nie Valdarno, czyli dolina rzeki Arno, jak się uważa, ani przypadkowy krajobraz, ale kraina Montefeltro na granicy trzech regionów - Marche, Emilii Romanii i Toskanii - twierdzą włoskie badaczki. Okolice historycznego Księstwa Urbino, jednego z najważniejszych ośrodków kultury renesansu w Italii, rozpoznały na obrazie genialnego artysty z pierwszych lat XVI wieku geomorfolog z uniwersytetu w tym mieście Olivia Nesci oraz malarka i fotograf Rosetta Borchia.
Grupa badaczy, poszukujących szczątków Mony Lisy ze słynnego obrazu Leonarda da Vinci, czyli żony kupca Lisy Gherardini, ma nadzieję, że po ponad roku prac odnalazła je na terenie dawnego klasztoru we Florencji. Potwierdzą to jednak dopiero dalsze badania.