Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, nazywanym „malowaną wsią”, po ponad rocznej modernizacji wraca na turystyczną mapę i ponownie dostępna jest dla zwiedzających. Miejsce co roku odwiedza ok. 15 tys. osób, w tym wielu turystów z Japonii.
W bazylice świętego Antoniego w Padwie odbędzie się w poniedziałek poświęcenie odrestaurowanej Kaplicy Polskiej pod wezwaniem św. Stanisława. Liczne polskie pamiątki przypominają o tym, że miasto to było zawsze celem podróży naukowych i religijnych z Polski.
W krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie konserwatorzy odsłonili XVIII-wieczne polichromie. Pięć z sześciu malowideł ze scenami pasyjnymi zachowało się w takim stopniu, że możliwa jest ich rekonstrukcja - mówiła w czwartek dziennikarzom konserwator dzieł sztuki Eliza Buszko.
W krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie będzie prowadzona konserwacja odkrytych tam XVIII-wiecznych malowideł. Zaplanowane na kilka lat kompleksowe prace w tym wnętrzu mają na celu jego zabezpieczenie, remont i docelowo udostępnienie na działalność kulturalną.
Najlepiej zachowane malowidła ścienne, które mniej więcej miesiąc temu odkryto w remontowanej kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie, będą odnowione i eksponowane – zdecydowali w poniedziałek konserwatorzy zabytków i znawcy sztuki.
Uroczyście odsłonięto w piątek freski w Oratorium Marianum – sali muzycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Barokowe malowidła na suficie odtworzył niemiecki artysta Christoph Wetzel. Prace trwały rok i kosztowały 150 tysięcy euro.
Podczas remontu dawnej oranżerii biskupa Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim odsłonięto spod tynku cenne malowidła, pochodzące prawdopodobnie z czasów stanisławowskich. Prace konserwatorskie w zabytkowym budynku mają zakończyć się na jesieni.