Kuchnię, modę, muzykę epoki baroku - także we współczesnych inspiracjach - przybliża festiwal Barokowe Ogrody Sztuki, który po raz ósmy zorganizowano w Białymstoku. Głównym motywem tegorocznej imprezy jest stół - Table Baroque.
Po prawie 80 latach powróciły cenne, barokowe gabloty, które zostały wykonane specjalnie dla zamku Książ ponad 300 lat temu. Powstały po 1722 roku na zamówienie Konrada Ernesta Maksymiliana hrabiego von Hochberga i barona na Książu. Witryny były poprzednio w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Wilno, historyczna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego – pod wieloma względami jedno z najbardziej niezwykłych miast Europy Środkowo-Wschodniej. Unikatowe w swoim architektonicznym kształcie, nazywane perłą baroku, miasto, w którym można spotkać wyjątkową odmianę tego stylu architektonicznego. Miasto, które miało to szczęście, że większość z zabytków barokowych przetrwało zawieruchę dziejową.
Madryckie muzeum Prado udostępni zwiedzającym dzieło włoskiego malarza Caravaggia „Ecce Homo” na tymczasowej wystawie. Obraz w 2021 r. przejęły hiszpańskie służby, udaremniając próbę jego wywiezienia za granicę.
Od tajemniczego nadawcy z Kanady otrzymaliśmy list i przesyłkę zawierającą12 oryginalnych niderlandzkich płytek ceramicznych, które w XVII w. zdobiły Łaźnię i zaginęły w czasie wojny- powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora. Cenne dekoracje są prezentowane do 1 września.
Dzięki złożonym działaniom konserwatorskim odzyskaliśmy piękny obraz; na tle wysmakowanych szarości wyeksponowane jest świetliste ciało Ukrzyżowanego Chrystusa. Dzieło Szymona Czechowicza znajduje się w kościele św. Stanisława w Rzymie – mówi Monika Tarnowska-Reszczyńska, konserwator zabytków z Instytutu Polonika.
Koncerty – także plenerowe, pokazy dawnych tańców, specjalny mapping na Pałacu Branickich i Pałacyku Gościnnym złożą się na festiwal Barokowe Ogrody Sztuki, który w dniach 17–19 czerwca odbędzie się w Białymstoku – poinformowali w środę organizatorzy na konferencji prasowej.
Barokowe organy Michaela Englera, które zostały zniszczone w pożarze w 1976 r., po rekonstrukcji ponownie zabrzmią w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. Koncert inauguracyjny zaplanowano na czwartek.
Ogromne koszty zakupów sprowadzanej ze wschodu porcelany sprawiły, że kolekcjonujący ją August II postanowił założyć jej wytwórnię w Miśni. Tam zaczęły powstawać komplety talerzy, zestawy śniadaniowe z imbrykami, dzbankami, cukiernicami czy obiadowe z półmiskami i sosjerkami. Niektóre z nich możemy oglądać na czynnej do 27 marca 2022 r. wystawie „Wazy, serwisy, misy”, prezentowanej w Zamku Królewskim na Wawelu. Opowiada o niej kuratorka Dorota Gabryś.