Jazda szolą górniczą 320 metrów w dół, spacer korytarzami kopalni, przejazd kolejką podwieszaną, górnicza szychta – tego wszystkiego można doświadczyć na terenie zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Z okazji Barbórki na zwiedzających czekają również dodatkowe atrakcje.
W środę w kopalni Guido w Zabrzu odbędzie się promocja wydanej przez IPN książki Jana Jurkiewicza „Górnicza »Solidarność« w województwie katowickim 1980–1989”. Opublikowana już po śmierci autora praca przybliża społeczne dzieje górnictwa u schyłku PRL.
Mszę barbórkową połączoną z poświęceniem tablicy upamiętniającej tragiczną katastrofę z 5 października 1887 r. odprawi 5 grudnia w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu biskup gliwicki Jan Kopiec.
Zabytkowa kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu otrzymają w tym roku 3 mln zł dodatkowego wsparcia. Środki dla obiektów, zaliczanych do największych atrakcji turystycznych Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, wygospodarowało Ministerstwo Energii.
Otwarcie Parku 12C, czyli podziemi z działającymi maszynami górniczymi i naziemnej strefy wynalazków w Zabrzu i poszukiwanie srebrnego pociągu w Tarnowskich Górach, to tylko dwa z 376 wydarzeń tegorocznej Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.
Nową trasę turystyczną otwarto w czwartek w nieudostępnionej do tej pory części zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Tę liczącą 1,5 km przeprawę po surowej kopalni turyści będą pokonywali od piątku; atrakcją będzie m.in. pochyła ściana węglowa 355 m pod ziemią.
Otwarcie nowej trasy turystycznej w nieudostępnionej do tej pory części zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu zaplanowano na 4 lutego. To półtorakilometrowa przeprawa po surowej kopalni - zwiedzający przejdą m.in. przez ścianę węglową 355 metrów pod ziemią.
Odnowiony poziom 170 – nazywany teraz Poziomem św. Barbary – otwarto w czwartek w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. To podziemna, łatwo dostępna trasa muzealna, w nowoczesny sposób prezentująca historię górnictwa i związanego z nim kultu religijnego.
Odnowiony poziom 170 zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu – nazywany teraz poziomem św. Barbary – zostanie otwarty 10 grudnia. To podziemna, łatwo dostępna trasa muzealna w nowoczesny sposób prezentująca historię górnictwa i związanego z nim kultu religijnego.
Otwarcie wystawy z rysunkami m.in. przywódców III Rzeszy, podziemne zwiedzanie Kopalni Guido jedynie przy świetle górniczych lamp, czy obchody stulecia maszyny parowej z 1915 roku – to niektóre z atrakcji sobotniej Nocy Muzeów na Śląsku.