Rybak z Anglii znalazł w swoich sieciach niezwykłego rekina: figurkę Lego z ładunku, który 27 lat temu wpadł do morza podczas transportu; to pierwsza odzyskana figurka rekina z tego ładunku – podała w sobotę BBC. Podobne znaleziska są ważne m.in. dla archeologów i oceanografów.
Domki dla lalek są nie tylko zabawkami, ale spełniają też funkcję edukacyjną, diagnostyczną i terapeutyczną. Historia zabawek w Polsce jest marginalizowana, a przecież stanowi część naszego dziedzictwa kulturowego - powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek Aneta Popiel-Machnicka.
Na ostatni tydzień wystawy „Barbie. Nieznane oblicza” zaprasza Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. Ekspozycja przybliża historię najpopularniejszej lalki świata, ale też historię kobiet w ostatnich dekadach.
Samoloty, kolejki, zestawy konstrukcyjne, przeglądarki przezroczy, misie mechaniczne, roboty, rakiety, sprzęt AGD dla dzieci – to niektóre z zabawek, jakie będzie można zobaczyć od niedzielnego popołudnia na wystawie „Nie tylko męski świat zabawek mechanicznych” w Stalowej Woli.
Gry podwórkowe, komiksy, lalki – w tym oryginalny Miś Uszatek – znajdą się na wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari” Muzeum Krakowa. Ekspozycja prezentująca zabawy i rozrywki dziecięce w PRL-u zostanie otwarta 16 lutego w oddziale muzeum w Nowej Hucie.
Promować czytelnictwo wśród najmłodszych, ale i uświadamiać jak ważna jest komunikacja międzyludzka, zwłaszcza w niespokojnych czasach, ma wystawa zabawek, którą w Dniu Dziecka otworzy Pałac Potockich i 17 filii Biblioteki Kraków.
Zabawki, które przez kilkadziesiąt lat przetrwały w jednej rodzinie: na strychu, w piwnicy, w starych walizkach albo pudłach można oglądać na wystawie przygotowanej przez Muzeum Zabawek w Krakowie.
Od 2 grudnia w Muzeum Warszawskiej Pragi będzie dostępna dla zwiedzających wystawa „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” . Ekspozycja opowiada o założonej w 1926 r. Wytwórni Zabawek i Wyrobów Zdobniczych.
Od 2 grudnia w Muzeum Warszawskiej Pragi będzie można zobaczyć wystawę „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”, która po raz pierwszy tak szeroko prezentuje zarówno postać twórcy, jak i wymyślone przez niego oryginalne zabawki.
W krakowskiej Cricotece zagościła „Witryna z zabawkami”. Otwarta w piątek wystawa Muzeum Zabawek to pierwsza z pięciu prezentacji historycznych przedmiotów z kolekcji rodziny Sosenków zaplanowanych w różnych miejscach Krakowa. Stworzyli ją widzowie.