Emirackie Ministerstwo Edukacji zakupiło faksymile Biblii Gutenberga od polskiego Domu Emisyjnego Manuscriptum, by wdrożyć projekt mający umożliwić uczniom naoczne zapoznanie się z inkunabułem - poinformował we wtorek na Twitterze Instytut Książki (IK).
Epoka książki drukowanej, która stała się potężnym czynnikiem rozwoju cywilizacji zachodniej, zbliża się do swojego końca i - zdaniem niektórych badaczy - druk zostanie zastąpiony nowymi metodami przekazywania informacji. 550 lat temu, 3 lutego 1468 r. w Moguncji zmarł Jan Gutenberg, nazywany wynalazcą druku.
Z myślą o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży, którzy w lipcu odwiedzą diecezję pelplińską, w miejscowym Muzeum Diecezjalnym wystawiona zostanie jedyna w Polsce Biblia Gutenberga. Na co dzień ten zabytek przechowywany jest w skarbcu i bardzo rzadko go opuszcza.
Dawne pocysterskie opactwo w Pelplinie - to jeden z największych zachowanych do dziś w swojej historycznej formie zespołów zabytków sakralnych w Polsce. W dawnym opactwie przechowywanych jest wiele skarbów, wśród nich - jedyny w naszym kraju egzemplarz Biblii Gutenberga.
Wydawnictwo Orbis Pictus zaprezentowało na Targach Książki Historycznej w Warszawie faksymilowe wydanie Biblii Gutenberga ze zbiorów muzeum diecezjalnego w Pelplinie. To najdroższe faksymile wydane w Polsce. Jego cena wynosi 58 tys. złotych.