Wydawnictwo Orbis Pictus zaprezentowało na Targach Książki Historycznej w Warszawie faksymilowe wydanie Biblii Gutenberga ze zbiorów muzeum diecezjalnego w Pelplinie. To najdroższe faksymile wydane w Polsce. Jego cena wynosi 58 tys. złotych.
Jak powiedział PAP Artur Sobolewski, prezes zarządu Domu Wydawniczego Orbis Pictus, faksymilia nabywają hobbyści, esteci a także osoby, które traktują zakup jako inwestycję, bowiem wartość ukazującego się faksymile w krótkim czasie znacząco wzrasta. Egzemplarz faksymilowego wydania pelplińskiej Biblii Gutenberga z pierwszej edycji osiągnął cenę 25 tys. euro.
Cechą charakterystyczną wydania faksymilowego jest zupełna wierność w stosunku do oryginału, łącznie z odtworzeniem wszelkich ubytków i śladów zabrudzenia. Iluminacje i inicjały są wykonywane ręcznie. Specjalnie wykonany papier zachowuje kształt i miejsce rozmieszczenia znaków wodnych oryginału. W ciągu miesiąca można wykonać najwyżej 3 faksymilowe egzemplarze Biblii Gutenberga.
Prezentowane na targach faksymilowe wydanie pelplińskiej Biblii Gutenberga należy do drugiej, wynoszącej 99 egzemplarzy, emisji. Poprzednia emisja z 2000 roku, w tym samym nakładzie, została sprzedana. Egzemplarz oznaczony numerem 1 otrzymał Jan Paweł II.
Pelplińska Biblia Gutenberga jest jednym z dwudziestu zachowanych egzemplarzy dzieła. Wyróżnia ją nie tylko oryginalna oprawa z XV w., ale także pierwszy w historii błąd drukarski – plama farby. Pelpliński egzemplarz został nabyty przez biskupa chełmińskiego Mikołaja Chrapickiego pomiędzy 1496 a 1507 rokiem. W 1833 roku trafił do biblioteki seminaryjnej w Pelplinie.
Pelpliński Dom Wydawniczy Orbis Pictus opublikował także m.in. faksymile dzieła Kopernika „De revolutionibus...” z 1543 r., atlasu Mercatora z 1595 roku (był to pierwszy zbiór map zebranych w formie atlasu) oraz manuskryptu koncertu f-moll Chopina. (PAP)
tst