Po 75 latach do gotyckiego kościoła św. Jana w Gdańsku wróciły organy zrekonstruowane na wzór instrumentu powstałego w 1761 r., zniszczonego w 1945 r. Ocalał zaś wywieziony wcześniej drewniany prospekt organów, który po konserwacji powrócił także do świątyni.
Zakończyła się trwająca rok renowacja ołtarza głównego kościoła św. Jana w Gdańsku. Wysoki na 12 metrów kamienny obiekt został oczyszczony, wzmocniony i pokryty warstwą malarską. Przywrócono mu oryginalny wygląd, jaki miał w momencie budowy – w 1612 r.
Zakończyły się prace konserwatorskie przy wschodniej elewacji kościoła św. Jana w Gdańsku. Była to ostatnia elewacja kościoła, przy której – m.in. dzięki unijnemu dofinansowaniu, wykonano takie prace. W planach jest renowacja wyposażenia świątyni.
Za 9,3 mln zł wykonany zostanie ostatni etap trwających od kilkunastu lat prac konserwatorskich przy gdańskim kościele św. Jana. Przewidziano m.in. renowację jednej z elewacji oraz ołtarza głównego, kaplicy, empory i kilku innych elementów wyposażenia świątyni.
Bogato ilustrowany album poświęcony kościołowi św. Jana w Gdańsku wydało Nadbałtyckie Centrum Kultury. To pierwsza monografia wyjątkowej świątyni – powstałej w XIV wieku, zniszczonej w 1945 r. i przez 50 lat nieodbudowanej, a dziś służącej Kościołowi i artystom.
W tym tygodniu w wieży gdańskiego kościoła św. Jana ma zostać zamontowany odlany dla tej świątyni w XVI wieku dzwon zegarowy. Dzwon służył w kościele 400 lat, w 1945 r. trafił do Ratusza Głównego Miasta, skąd – po latach - wrócił do świątyni.