Licząca od 25 do 29 tys. lat figurka Wenus z Viestonic w Południowych Morawach, wykonana z ceramiki, nie zawiera w sobie kości mamuta, tylko fragmenty skał i mikroskopijne skamieniałości - twierdzą naukowcy z Muzeum Morawskiego. Wewnątrz posążku stwierdzili oni również pęknięcia.
We Francji replikę jaskini Lascaux z naskalnymi malowidłami zwiedziło od jej otwarcia w ciągu roku pół miliona ludzi. Replika stwarza możliwość obejrzenia prehistorycznego zabytku bez narażania oryginału na parę i dwutlenek węgla z oddechów, które niszczą malaturę.
Tysiące lat temu na obecnych ziemiach Polski krewni człowieka używali krzemienia do wyrobu narzędzi; najlepiej wykonane krzemienne przedmioty znane są sprzed ponad 3 tys. lat. Dziś stosowany jest on do wyrobu ekskluzywnej biżuterii - mówi PAP prof. Jerzy Libera.
Biżuterię pochodzącą z wykopalisk archeologicznych na Wschodzie odkryli celnicy w czasie kontroli samochodu na granicy z Białorusią w Bobrownikach (Podlaskie). Według specjalistów przedmioty pochodzą z różnych epok i mają ogromną wartość historyczną.
Od soboty będzie można oglądać gigantyczną replikę jednej z najstarszych grot na świecie - jaskini Chauveta w Vallon-Pont d'Arc znajdującej się na południu Francji. Na zwiedzających czekają kopie setek efektownych rysunków autorstwa prehistorycznych myśliwych.
Obradujący do środy w Dausze w Katarze na 38. sesji Komitet ds. światowego dziedzictwa UNESCO wpisał na swoją listę m.in. słynną z paleolitycznych fresków jaskinię Chauveta we francuskim departamencie Ardeche - podał we wtorek portal internetowy ArtNews.