„Solny Świadek” to nowa multisensoryczna trasa turystyczna przygotowana w Kopalni Soli Bochnia (Małopolskie) przy wsparciu środków unijnych. Uruchomienie nowej podziemnej atrakcji zbiegło się z jubileuszem 775-lecia istnienia zabytkowej kopalni.
Prawie 22,5 mln zł będzie kosztować rewitalizacji zabytkowego rynku i okolicznych uliczek w Bochni (woj. małopolskie), znanej z zabytkowej kopalni soli. Odnowiony zostanie pomnik króla Kazimierza Wielkiego oraz wybudowana multimedialna fontanna.
Prezydent Andrzej Duda odebrał we wtorek tytuł honorowego obywatela miasta Bochni (woj. małopolskie). "Jestem dumny, że mogę być honorowym obywatelem miasta, które ma taką tradycję społeczną, historyczną i patriotyczną” - powiedział prezydent.
W kopalni soli w Bochni powstanie nowa trasa turystyczna, wykorzystująca odkryty w jej wnętrzach fenomen geologiczny – zjawisko fluorescencji halitu. Trasa będzie dostępna dla turystów od 25 czerwca – poinformowała PAP Aleksandra Puławska z działu mierniczo-geologicznego kopalni.
Kilka dni trwała skomplikowana i trudna operacja otwarcia zabytkowej, ponad 100-letniej kasy pancernej Straży Miejskiej w Bochni. Po nieudanych próbach kasę otworzył dopiero "kasiarz" -zawodowiec, dla którego stanowiło to zawodowe wyzwanie.
Multimedialną podziemną trasę, prezentującą historię górnictwa solnego na ziemiach polskich, udostępniono turystom w kopalni soli w Bochni - poinformowała w środę PAP Anna Bzdyl z Uzdrowiska Kopalnia Soli w Bochni. Na znajdującej się 200 metrów pod ziemią trasie o długości ponad 1,5 km prezentowanych jest blisko 40 stanowisk, w tym etiudy filmowe przedstawiające pracę górników i rozwój bocheńskiej żupy od średniowiecza do współczesności.